Za skrobanie szyb w samochodzie można dostać mandat. Dowiedz się jak tego uniknąć

Skrobanie szyb w samochodzie to przykry obowiązek w czasie zimy. IMGW zapowiada, że przymrozki wrócą do nas już niebawem. Dlatego wyjaśniamy jak uniknąć mandatu za skrobanie szyb w mroźny poranek.
Zobacz wideo

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków, temperatura poniżej zera stanie się naszą codziennością już w następnym tygodniu. Prognozuje się znaczne ochłodzenie, który przyjdzie do Polski w piątek 14 grudnia. Tego dnia w Łodzi odnotujemy -3 stopnie, w Olsztynie, Białymstoku i w Kielcach -2 stopnie, a w Lublinie, Krakowie i Katowicach -1 stopień. Mowa tutaj o temperaturze w ciągu dnia. Nocą będzie jeszcze zimniej, co oznacza, że kierowców czeka poranne skrobanie szyb.

Skrobiesz szyby? Możesz dostać mandat   

Skrobanie szyb o poranku nie należy do czynności przyjemnych ani łatwych. Wielu właścicieli aut ułatwia sobie sprawę i odpala silnik, by nagrzać wnętrze samochodu. To błąd, który może słono kosztować.

Kiedy kierowca odpala silnik i skrobie szyby, łamie dwa przepisy. Pierwszy z nich to zakaz pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym - w tym przypadku mandat to 100 zł. Drugi przepis mówi o zakazie używania samochodu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu. Za to grozi kara 300 zł.

Obfite opady śniegu na razie nam nie grożą. Jeżeli jednak spadnie śnieg, grożące nam mandaty mogą być jeszcze wyższe. Przypominamy, że jazda nieodśnieżonym samochodem może kosztować nawet 500 zł.
 

ZOBACZ TEŻ:

Więcej o: