Święto Trzech Króli już w najbliższą sobotę. Gdzie spotkamy Orszak Trzech Króli?

Święto Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie co roku jest obchodzone 6 stycznia. Święto Trzech Króli w 2018 roku przypada w sobotę. Na ulicach wielu polskich miast pojawią się Orszaki Trzech Króli. 6 stycznia większość sklepów będzie zamknięta.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Święto Trzech Króli w kościele katolickim
obchodzone jest zawsze w 6 stycznia.

Święto Trzech Króli wolne od pracy

Jest to jedno z 13 świąt w ciągu roku, które są ustawowo wolne od pracy. W 2018 roku Święto Trzech Króli - jako jedyne ze świąt - przypada na sobotę, dlatego część zatrudnionych będzie mogło odebrać za nie dzień wolny od pracy.

10. edycja Orszaku Trzech Króli

6 stycznia to tradycyjnie dzień Orszaków Trzech Króli w wielu polskich miastach, a także poza jego granicami. W tym roku odbędzie się jubileuszowa 10. edycja Orszaku Trzech Króli, czyli procesji w przebraniach stylizowanych na historyczne, w której uczestniczą też żywe zwierzęta.

Warszawski Orszak Trzech Króli stał się popularną atrakcją, w której biorą udział rodziny z dziećmi. Odbędzie się pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich". Orszak w Warszawie rozpocznie się o godz. 10:00 na placu Zamkowym i zakończy się na placu Piłsudskiego. Będą lubiane przez dzieci alpaki - zapowiadają organizatorzy. 

W uroczystościach będzie towarzyszył m.in. kardynał Kazimierz Nycz, który odznaczy kilkanaście osób medalami "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej", poprowadzi modlitwę Anioł Pański i odprawi modlitwę w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Orszak Trzech Króli w Warszawie. Jakie czekają nas atrakcje, a jakie utrudnienia? >>>

Orszak Trzech Króli przejdzie także ulicami Katowic, Wrocławia, Lublina, Trójmiasta Rybnika, Opola i wielu innych miast. Łącznie w uroczystościach ma wziąć udział 644 miejscowości w kraju i 12 poza granicami. Szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie Orszaku Trzech Króli >>>

W Skoczowie w pochodzie wezmą udział prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą.

Trzech Króli - lista zamkniętych sklepów

Święto Trzech Króli należy do ustawowych świąt, w czasie których sklepy zatrudniające
pracowników na umowę o pracę muszą być zamknięte. 6 stycznia będą zamknięte galerie handlowe, a także supermarkety: Biedronka, Carrefour, Lidl, Kaufland, Tesco, Netto i inne. Czynne będą natomiast stacje benzynowe oraz mniejsze sklepy, w których za ladą będzie mogła stanąć osoba zatrudniona na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub właściciel (Żabka, Freshmarket).

W przypadku lokalnych sklepów godziny otwarcia są zależne od woli właściciela. 7 stycznia wszystkie sieci handlowe w Polsce będą otwarte normalnie. Zakaz handlu w niektóre niedziele będzie obowiązywał dopiero od marca 2018 roku.

Więcej o: