MON pozwoli na służbę osób transpłciowych. Katolicki portal alarmuje o "Rewolucji gender"

Resort obrony przygotował projekt rozporządzenia, który ma m.in. dostosować prawo do wymogów europejskiej instytucji i pozwolić na służbę w wojsku osobom transseksualnym. Polska armia dołączyłaby do kilkunastu na świecie - w tym Niemiec i USA - w których służą takie osoby.

Rozporządzenie w tej sprawie pojawiło się na stronie Rządowego Centrum Legislacji tuż przed Sylwestrem - poinformował jako pierwszy serwis defence24.pl. Chodzi o  nowe rozporządzenie ws. orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej.

Projekt wprowadza kilka zmian. Mają one m.in. dostosować systemu orzekania i pracy wojskowych komisji lekarskich do legislacji związanej z Wojskami Obrony Terytorialnej, a także przyczynić się do oszczędności dzięki wykorzystaniu psychologów wojskowych zamiast zewnętrznych w komisjach lekarskich.

Kolejna zmiana to dostosowanie przepisów do wytycznych raportu Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) na temat Polski. W uzasadnieniu projektu czytamy:

"Komisja poleciła przygotowanie i przedłożenie parlamentowi projektów przepisów lub nowelizacji istniejących regulacji w celu zagwarantowania w polskim prawie równości i godności osób LGBT we wszystkich sferach życia. Analiza aktualnego stanu prawnego wskazała, iż dla realizacji wskazanych przez Komisję celów niezbędna jest zmiana zapisów dotyczących orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej, które w dotychczasowym brzmieniu wymieniają jako schorzenie/ułomność powodującą niezdolność do czynnej służby wojskowej — transseksualizm."

Projekt MON ma wyeliminować ten zapis tak, aby osoby transpłciowe nie uzyskiwały automatycznie kategorii E i mogły służyć w wojsku. 

Osoby transseksualne mogą służyć w armiach kilkunastu krajów świata, w tym Kanady, Francji, Niemiec, Australii, państw skandynawskich, a także USA - wbrew próbom zablokowania ich służby przez prezydenta Donalda Trumpa. W październiku Deutsche Welle informowało o Anastasii Biefang - transpłciowej podpułkownik, która po 23 latach kariery wojskowej i operacji zmiany płci została komendantką 381. batalionu techniki informacyjnej niemieckiej Bundeswehry.

Informacja o rozporządzeniu MON nie wszystkim się spodobała. Katolicki portal PCH24.pl w nagłówku alarmuje o "Rewolucja gender w Wojsku Polskim!".

Więcej o: