Biedroń: No to zaczynamy! Słupsk przyjął program in vitro. Miasto pomoże 178 parom

Słupsk pomoże rodzinom walczącym z niepłodnością. Miasto dofinansuje procedury in vitro dla 178 par. Patronat nad programem objął prezydent miasta, Robert Biedroń.

Władze Słupska opracują program polityki zdrowotnej, który ma przeciwdziałać skutkom niepłodności. W ciągu najbliższych czterech lat miasto dofinansuje procedurę in vitro dla 178 par. „ No to zaczynamy!” - napisał na Twitterze prezydent Słupska, Robert Biedroń.

 Nie każdego na to stać

Dofinansowanie procedury in vitro z budżetu miasta będzie realizowane w latach 2018-2022. Koszt rocznych wydatków na program zostanie ustalony, gdy prace nad programem zostaną zakończone. Pierwsze pary będą mogły skorzystać z pomocy urzędu miasta najprawdopodobniej w połowie 2018 roku. Programem ma zostać objętych 178 par.

- Kwestia leczenia bezpłodności metodą in vitro jest kwestią bardzo kosztowną. Nie każdego stać na tę procedurę - tłumaczyła decyzję radnych Małgorzata Jarystow, kierownik Referatu Zdrowia w słupskim magistracie w rozmowie z Radiem Gdańsk.

Ile osób potrzebuje pomocy?

Urzędnicy próbowali oszacować, ile par w Słupsku potrzebuje takiej pomocy. Przedstawiciele urzędu miasta uzyskali dane z jednego z lokalnych ośrodków diagnozowania i leczenia niepłodności. Okazało się, że w latach 2016-2017 na leczenie zgłosiło się 107 par. 29 z nich jest w trakcie pierwszej procedury, 3 zostały zakwalifikowane do programu, a 10 bezskutecznie przeszło pierwszą procedurę in vitro i zrezygnowało z kolejnej ze względu na wysokie koszty.

Uchwałę dotyczącą opracowania programu słupscy radni przyjęli 28 grudnia, podczas ostatniej sesji w 2017 roku. 15 było za, sześciu przeciw, zaś dwóch nie pojawiło się na głosowaniu. Wykonanie uchwały powierzono prezydentowi miasta, Robertowi Biedroniowi.

Wcześniej pary zmagające się z problemem niepłodności mogły liczyć na pomoc ze strony rządu. Program dofinansowania in vitro ze środków publicznych przyjęła PO. Funkcjonował w latach 2013-2016. Decyzją rządu PiS został zakończony 30 czerwca 2016 roku.

Czy Słupsk może mieć przez to problemy?

We wrześniu były minister zdrowia za czasu rządów PO Bartosz Arłukowicz ostrzegał samorządy przed ustawą, która weszła w życie 30 listopada br. Zgodnie z zapisami rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, samorządy, które finansują program in vitro, może spotkać kara. 

Chodzi o art. 2 tej ustawy. Zgodnie z jej przepisami, samorządy mogą odpowiadać za naruszenie dyscypliny finansów publicznych za wprowadzenie programu polityki zdrowotnej, który został negatywnie zaopiniowany przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Wcześniej samorządy też musiały zwracać się o opinię do AOTM, jednak nie była ona wiążąca.

- Zgodnie z projektem, jeśli Agencja Oceny wyda negatywną opinię, a mogę być pewny, że wyda, bo przecież mamy zideologizowany rząd, to taki samorząd będzie oskarżony o naruszenie dyscypliny budżetowej i będzie karany finansowo - tłumaczył Arłukowicz w rozmowie z natemat.pl.

Podobne rozwiązania, które proponują słupscy urzędnicy, funkcjonują w wielu polskich miastach. Finansowanie in vitro z miejskich środków działa m.in. w Częstochowie, Łodzi, Sosnowcu, Gdańsku, Szczecinku, Warszawie i Poznaniu.

Decyzja rządu zablokuje finansowanie in vitro? Przypominamy, co o programie mówił prezydent

Bartosz Arłukowicz krytykuje próby ograniczania metody in vitro w Polsce: 'Dochodzi do zderzenia dwóch światów'

Więcej o: