Dziesiątki nieodebranych połączeń z... Kuby. Uwaga! Oddzwonienie może drogo kosztować

Wiele osób zobaczyło w piątek na swoich telefonach połączenia od numerów zaczynających się od +53. To numer kierunkowy na Kubę, a puszczane sygnały to prawdopodobnie nowa odsłona typowej akcji naciągaczy.

Na stronie nieznany-numer.pl, gdzie użytkownicy dzielą się informacjami o niechcianych połączeniach, aktualnie dodawane są głównie numery z Kuby. O połączeniach słyszmy też w naszej redakcji - wielu z nas miało dziś nieodebrane połączenia z numerów zaczynających się od kierunkowego +53.

Schemat za każdym razem jest ten sam - kubański numer puszcza sygnał do polskiego abonenta i natychmiast się rozłącza. Naciągacze liczą na to, że abonent oddzwoni na ten numer i wówczas zapłaci co najmniej kilka złotych za minutę połączenia

Wykaz numerówWykaz numerów nieznany-numer.pl

Serwis Telepolis informuje, że proceder dotyczy klientów sieci Orange. W tym przypadku koszt minuty połączenia w większości indywidualnych planów abonamentowych wynosi aż 8,28 zł. Zwróciliśmy się do Orange z prośbą o komentarz.

Rzecznik Orange Wojtek Jabczyński zaapelował na Twitterze: "Mogą do Was dzwonić z podejrzanych numerów z Kuby - kierunkowy +53. Proszę nie oddzwaniajcie i nie dajcie się naciągnąć oszustom".

Należy pamiętać, żeby nie oddzwaniać na nieznane numery, szczególnie zagraniczne, czy zaczynające się na 0700. Możemy się w ten sposób narazić na wysokie koszta. Przed naciągaczami warto ostrzec osoby starsze. 

Dlaczego w miarę użytkowania smartfony działają coraz wolniej i jak sobie z tym poradzić

Więcej o: