Uzdrowiciele chcą, by wizyty u nich były finansowane przez NFZ. Spotkali się z Ministerstwem Zdrowia

Duchowi uzdrowiciele - jak sami siebie określają - rozmawiali z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko, o czym poinformowali na swojej stronie internetowej. Chcą przekonać resort, by wizyty u uzdrowiciela były refundowane.

O spotkaniu z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko poinformowało 20 grudnia na swojej stronie internetowej Polskie Stowarzyszenie Duchowych Uzdrowicieli. Jak czytamy w komunikacie, celem spotkania było m.in. omówienie możliwości wprowadzenia metody "duchowego uzdrawiania" do publicznej służby zdrowia.

Pierwsze kroki już mamy za sobą, przełamujemy lody, okazuje się, że wiele osób w Ministerstwie i Rządzie nie wie, na czym ta metoda polega i potrzeba więcej rozmów i prezentacji, aby oswoić Ministerstwo z dobrodziejstwami tej formy terapii - informują uzdrowiciele.

Skontaktowaliśmy się z członkinią PSDU, Bogumiłą Kubalańcą. Jak twierdzi, spotkanie odbyło się z inicjatywy stowarzyszenia, a nie ministerstwa zdrowia.

Stowarzyszenie proponuje, by pacjent po zgłoszeniu się do lekarza mógł na własną prośbę uzyskać skierowanie do uzdrowiciela. Taka wizyta byłaby refundowana. - To byłoby uzupełnienie terapii. Nam nie wolno zastępować lekarzy, stawiać diagnoz, zmieniać kierunku leczenia - przekonuje Kubalańca.

"Energia trafia do pacjenta"

Uzdrowiciele twierdzą, że mogliby pomóc polskim pacjentom w poprawie stanu psychicznego i zdrowia w sferze emocjonalnej.

- Nasza nauka trwa dwa lata, musimy zdawać egzamin. By go zdać, musimy mieć dowody od pacjentów, że dokonało się uzdrowienie. Nasza metoda to forma modlitwy, zwracamy się do Stwórcy, Istoty Najwyższej, która kreuje cały wszechświat. Pobieramy energię z góry i ta energia przechodzi do naszego serca, rąk i poprzez te ręce przesyłamy energię pacjentowi - opisuje Bogumiła Kubalańca.

Według relacji uzdrowicieli, na spotkaniu nie zapadły żadne decyzje, a wiceminister zdrowia powiedziała jedynie, że zapozna się z tym tematem.

Resort zdrowia nie planuje współpracy

Ministerstwo Zdrowia w przesłanym do Gazeta.pl komunikacie poinformowało, że spotkanie odbyło się w biurze poselskim Józefy Szczurek-Żelazko w Bochni. Miało dojść do niego wiosną. "Temat rozmowy nie był wcześniej ustalany" - czytamy w odpowiedzi resortu.

Szczurek-Żelazko miała wówczas powiedzieć uzdrowicielom, że "minister zdrowia kieruje się zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych".

"Dowodów takich dostarczają wyniki badań eksperymentalnych oraz badań obserwacyjnych, jak i zasadami oceny technologii medycznych (HTA), co zapewnia przejrzystość i racjonalność podejmowanych decyzji o alokacji środków publicznych. Brak jest takich dowodów w odniesieniu do metod wskazywanych przez  stowarzyszenie, o czym przedstawiciele stowarzyszenia zostali poinformowani podczas spotkania" - podkreśla resort.

Jak bada się zanieczyszczenie powietrza?

Więcej o:
Komentarze (133)
Uzdrowiciele spotkali się wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 35 razy 33

  Radziwiłł znalazł sposób na emigrujących z Polski lekarzy?? Super!

 • krynolinka

  Oceniono 37 razy 29

  Kler będzie niezadowolony... To jawne wchodzenie im w kompetencje i podbieranie należnej daniny koloratkom. Kiedy budżet państwa zacznie refundować koszt ślubów, chrztów ? To byłby dopiero postęp na skalę nowoczesnej Europy..

 • plutoniczna

  Oceniono 28 razy 24

  a niedawno się śmieliście, że zamiast nowoczesnej medycyny PIS nam zafunduje zdrowaśki.
  no i co?
  mówisz i masz!!

 • vomitorium1

  Oceniono 25 razy 23

  "Nasza metoda to forma modlitwy, zwracamy się do Stwórcy, Istoty Najwyższej, która kreuje cały wszechświat."
  a nie lepiej
  stosować metody sprawdzone (?)
  (" ... położyć dziewuchę na sosnowej desce i wsadzić ją w piec na trzy zdrowaśki. Ozdrowieje wnet, jakby kto ręką odjął!"
  (bolesław prus))

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 19 razy 17

  Konkurencja dla katabasów.

 • nicpon007

  Oceniono 18 razy 16

  Ja kiedyś uleczyłem dotykiem laptopa, mogę dołączyć do spotkania?

 • fakiba

  Oceniono 18 razy 14

  To u wróżki też

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX