Kolejne miasto bez fajerwerków w Sylwestra. Zamiast petard - lasery. Dla dobra zwierząt

Sosnowiec to kolejne polskie miasto, które rezygnuje ze sztucznych ogni w Sylwestra. Sztuczne ognie zastąpi pokaz laserowy, co wielu zwierzętom oszczędzi cierpienia związanego z hukiem rac i petard.

Nie tak dawno informowaliśmy, że z fajerwerków w sylwestrową noc rezygnuje Białystok, a w tym nielicznym gronie znalazło się kolejne miasto - Sosnowiec. Władze miasta poszły nawet o krok dalej i zapowiedziały, że pokaz laserowy odbędzie się także podczas styczniowego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które wieńczy "Światełko do nieba". W niektórych miastach już w poprzednich latach "Światełko" organizowano bez wystrzałów, ale nadal jest to zdecydowana mniejszość. 

Ból i strach zwierząt

"Brawa dla Sosnowca! To jedno z nielicznych miast, w którym pomyślano o zwierzętach" - pisze Anna Malinowska, dziennikarka sosnowieckiej "Gazety Wyborczej" i właścicielka 12-letniego psa Maksa.

Władze kolejnych miast podejmują decyzje o odejściu od fajerwerków ze względu na dobrostan zwierząt - tych domowych, ale też wolnożyjących w miastach czy mieszkających w zoo. Sztuczne ognie to dla zwierząt ogromny lęk. Wystraszone psy i koty uciekają właścicielom z domów, a w przypadku dzikich zwierząt - wybiegają na ulice ze swoich kryjówek i lasów, gdzie są bezpieczne. 

Ale wybuchy to również ból - zwierzęta słyszą lepiej niż ludzie, więc ogromny hałas wybuchów sprawia im cierpienie.

Trend ogólnoświatowy

Pokaz laserowy zamiast fajerwerków to praktyka znana od lat w Krakowie. Sylwestra bez fajerwerków obchodzą też m.in. Wrocław i Poznań. Ale odchodzenie od sztucznych ogni to ogólnoświatowy trend. Nad całkowitym zakazem używania sztucznych ogni w przestrzeni publicznej dyskutują Brytyjczycy. A w niektórych stanach USA odpalanie petard jest zabronione przez cały rok. 

W Warszawie na razie zdecydowano się jedynie na skrócenie pokazu z kilkunastu do trzech minut.

Więcej o:
Komentarze (99)
Sosnowiec: Nie będzie fajerwerków w Sylwestra. Zamiast nich pokaz laserów
Zaloguj się
 • yosemitesam

  Oceniono 40 razy 12

  Janusz, by godnie uczcić Sylwestra, musi koniecznie roztrzaskać o bruk dopitą flaszkę, odpalić cały karton różnych hukowych i dymowych rakietek a nad ranem wyrzygać się przez balkon.

 • faustxyz

  Oceniono 32 razy 10

  Przyzwoitość i kultura osobista, dla dobra zwierząt, ptaków, małych dzieci i starszych ludzi. Fajerwerki są do bani, kiczowate, niebezpieczne, to wywalanie kasy dla i przez nieogarniętą gawiedź.

 • lun2000

  Oceniono 17 razy 7

  Brawo Sosnowiec. Mój "sąsiad" ma psa.trzyma go cały czas w małym kojcu, takiej klatce. Piec tam siedzi dzień i noc. Lato, zima. NIGDY nie został wypuszczony z tego kojca. Sąsiad smieje mi się w twarz bo wolno. Bo nie wolno na łancuchu krótszym ileś tam a w kojcu tj klatce wolno. U nas to jak się wezmą za jakieś prawo to zawsze jakieś buble wychodzą.

 • 55pagus

  Oceniono 20 razy 6

  I co z tego jak klechy w kościołach i tak walą w dzwony, że aż uszy puchną!

  Biedne zwierzęta, a przecież jako pierwsze witały w żłobie "największego magika w historii" (cytat za Dawidem Copperfieldem)

 • littoral

  Oceniono 15 razy 5

  W Warszawie skrócony będzie pokaz oficjalny, ale sądząc po poprzednim Sylwestrze, huku dostarczą prywatni inwestorzy, którego będzie znacznie więcej, niż tego oficjalnego... Jak sobie nie pohuczą, to się nie poczują (jak faceci)...

 • szyszkasosny

  Oceniono 4 razy 4

  W Chrzanowie już od dwóch lat bez fajerwerków ( oficjalnych). Nic to jednak nie daje - mieszkańcy nadrabiają ten brak, odpalają coraz więcej i coraz bardziej profesjonalnie.
  Nie pomagają prośby kierowane do sąsiadów, tłumaczenia, że pies ma dygot.
  Trzy metry za płotem trwa kanonada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX