W Bielsku nie działa izba przyjęć, w Oleśnie - oddział. "80 zł/h okazało się za niską stawką"

Szpitale borykają się z poważnymi brakami kadrowymi. Jeden ze szpitali w Bielsku-Białej ogłosił, że zawiesza działalność izby przyjęć, placówka w Oleśnie tymczasowo zamyka oddział wewnętrzny. Sytuację pogarsza też fala wypowiedzeń tzw. klauzuli opt-out przez lekarzy.

Beskidzkie Centrum Onkologii w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej zawiesza działalność izby przyjęć na trzy miesiące - poinformowała placówka. Powodem jest brak lekarzy.

"80 zł za godzinę pracy lekarza specjalisty okazało się być zbyt niską stawką, czego konsekwencją jest brak jakichkolwiek ofert lekarzy w konkursie ogłoszonym na dyżury lekarskie" - czytamy w oświadczeniu szpitala.

Z kolei w szpitalu w Oleśnie na Opolszczyźnie "ograniczono działanie" oddziału wewnętrznego. Jak podaje NFZ, to pierwszy taki sygnał w tym województwie. Według informacji Nto.pl, na oddziale pozostały tylko dwie lekarki. Pacjentów przewieziono do innych placówek.

"Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ na terenie woj. opolskiego funkcjonuje poza szpitalem w Oleśnie jeszcze 18 oddziałów wewnętrznych, które zapewniają pełny dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej dla wszystkich pacjentów, bez względu na miejsce zamieszkania" - zapewnił Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dyrekcja szpitala zobowiązała się do tego, by oddział jak najszybciej uruchomić.

Lekarze wypowiadają klauzulę opt-put

Jednym z czynników, który ma wpływ na problemy kadrowe w polskich szpitalach, jest masowe wypowiadanie przez lekarzy klauzuli opt-out, która pozwala na pracę w wymiarze powyżej 48 godzin. Dotychczas w całej Polsce klauzulę wypowiedziało ok. 3-4 tys. osób.

Porozumienie Rezydentów OZZL zapowiedziało wypowiadanie klauzuli  po strajku głodowym, który młodzi lekarze prowadzili w październiku. Domagają się oni zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 PKB w ciągu trzech najbliższych lat. Sejm uchwalił ustawę zwiększającą wydatki na zdrowie do 6 procent PKB w 2025 roku. Klauzule wypowiadają nie tylko rezydenci, ale również specjaliści.

Według Porozumienia Rezydentów OZZL, najpoważniejsza sytuacja jest w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie klauzulę wypowiedzieli wszyscy lekarze i przygotowywany jest tam strajk generalny. Ponadto szpitale na Dolnym Śląsku, w Bydgoszczy oraz Kliniczny Szpital Dziecięcy w Warszawie mają poważne braki kadrowe.

Zaradzić ma temu wydane właśnie rozporządzenie ministra zdrowia. Konstanty Radziwiłł chce, by jeden lekarz pracował w sumie na kilku różnych oddziałach, do których będzie wzywany w zależności od zapotrzebowania.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy pomysł ministra zdrowia "groźny dla pacjentów". Lekarz nie zostawił na nim suchej nitki >>>

To nagranie z wypadku pokazuje, dlaczego powinniśmy wozić dziecko w foteliku

Więcej o:
Komentarze (299)
Szpitale zawieszają oddziały. Brakuje lekarzy
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 35 razy 27

  PiS, Morawiecki i Radziwill, mocno przejeci losem chorych Polakow i Polek, POSTANOWILI jednoglosnie dofinansowac kwota prawie 100 milionow zlotych....... IMPERIUM mnicha Tadeusza Rydzyka. Polacy niech mra jak muchy ale redemptorysta-szuler niech choduje "brzucho i karczycho".

 • year68

  Oceniono 31 razy 23

  Najważniejsze, że miłościwie panujący prezes ma zawsze opiekę 24h kliniki na Szaserów. Mają dla Rydzyka, kolejne 800 milionów zł na TVPiS i gwiazdy Kurskiego za 450 tys. zł za 3 piosenki.

 • krynolinka

  Oceniono 28 razy 22

  Póki sprawnie działa szpital MSWiA to nakłady na ochronę zdrowia się nie zwiększą.
  PiS ustami Radziwiłła obiecało naprawę systemu i wzrost finansowania ochrony zdrowia w ciągu 2-3 lat do poziomu Czech czy Słowacji. Głosy oddane to można już temat wygasić.
  Kolejki znikają wraz z oddziałami.

 • pigwa_polska

  Oceniono 28 razy 18

  80 zł / h ?
  Czy dyrektor zwariował? 280 zł za 45 minut bierze prostytutka bez znajomości polskiego i bez jakiejkolwiek edukacji. Lekarz po wyższych medycznych studiach ze specjalizacją jest gorzej traktowany niż prostytutka - skoro gardzicie ludźmi - to nie dziwcie się, że nie ma chętnych.

 • Jan Osik

  Oceniono 26 razy 18

  aj tam, aj tam,
  Radziwiłł powoła Narodową Szkołę Zdrowia, która w trzy miesiące nawet ze ślusarza zrobi lekarza.
  że niby co?
  nie da się?
  da się!
  w pisim państwie wszystko da sie!

 • droch

  Oceniono 19 razy 17

  A Partia na to: Rządowa klinika pracuje bez zakłóceń.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX