Nie żyje Maciej Miatkowski. Działacz Solidarności, przyjaciel Kaczyńskiego

Maciej Miatkowski nie żyje. Uczestnik wydarzeń Grudnia '70 oraz wieloletni działacz Solidarności Stoczni Gdańskiej zmarł w Gdańsku w wieku 76 lat. Kilka dni temu odebrał Krzyż Wolności i Solidarności.

Informacje o śmierci Macieja Miatkowskiego jako pierwszy podał Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Na razie nie jest znana data uroczystości pogrzebowej. IPN planuje ją wkrótce ogłosić - dowiadujemy się z ich profilu na Facebooku. 

Maciej Miatkowski - działacz Solidarności

Maciej Miatkowski był działaczem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, uczestniczył również w strajku w Stoczni Gdańskiej w grudniu 1970 r. Po wydarzeniach z sierpnia 1980 r. wstąpił do Solidarności, gdzie należał do komitetu założycielskiego w Stoczni Gdańskiej. To jednak nie koniec bogatej przeszłości Macieja Miatkowskiego. Urodzony w 1941 r. związkowiec był jednym z organizatorów strajku w Stoczni Gdańskiej, odpowiedzialnych za ochronę przy bramie numer 1. 

Jak informują przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Maciej Miatkowski w czasie stanu wojennego był aktywnym członkiem Tajnej Komisji Zakładowej w Stoczni Gdańskiej, gdzie między innymi organizował zbiórki składek związkowych, a także druk podziemnego pisma "Rozwaga i Solidarność".

Maciej Miatkowski był więziony od grudnia 1983 r. do marca 1984 r., kiedy to został zwolniony z pracy w stoczni. Warto przypomnieć, że był przyjacielem Lecha Kaczyńskiego oraz Anny Walentynowicz

W 2006 r. Maciej Miatkowski został odznaczony przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 15 grudnia 2017 r. zaś za swoje zasługi otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności, a wyróżnienie to odebrał z rąk prezesa IPN Jarosława Szarka we własnym domu. 

Szaflarska, Pyrkosz, Vetulani, Wodecki. Odeszli w 2017 roku, ale zostają w naszej pamięci

Więcej o: