Uwaga na drogach! Jest bardzo ślisko. Ostrzeżenia pogodowe niemal dla całej Polski

W dużej części Polski będzie dziś bardzo ślisko. W dziewięciu województwach wystąpią marznące opady i gołoledź.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

W wielu miejscach Polski wystąpią opady marznącego deszczu lub mżawki, śniegu przechodzącego w deszcz i deszczu ze śniegiem. To wszystko będzie powodowało gołoledź na drogach.

Zaczyna się zima

W czwartek rozpoczyna się astronomiczna zima i jest to najkrótszy dzień w roku, czyli przesilenie zimowe. Słońce wzejdzie o 7.43, a zajdzie o 15.25. Dzień potrwa 7 godzin i 42 minuty. Po tym dniu kolejne będą stopniowo stawały się coraz dłuższe.

Zima astronomiczna nie zawsze pokrywa się z klimatyczną. W naszej szerokości geograficznej zimowa pogoda wyprzedza zazwyczaj kalendarz. Za zimę klimatyczną przyjmuje się miesiące, w których średnie dobowe temperatury powietrza spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Zima klimatyczna trwa w Polsce od 60. do 130. dni. Najchłodniej jest na Podhalu, w Karkonoszach i na Pojezierzu Mazurskim, najcieplej w Trójmieście i w Szczecinie. Zima astronomiczna potrwa do momentu równonocy wiosennej, który nastąpi 20 marca 2018 roku.

Więcej o: