W wielu miastach lepiej nie wychodzić dziś z domu. Bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza

Smog w części miast centralnej i południowej Polski. Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, bardzo zły i zły stan powietrza od rana notuje się między innymi w Krakowie i Warszawie. Jakość powietrza w Polsce jest dziś najgorsza w Europie.

Smog będzie coraz większy wraz z nadejściem wyżu i ustaniem wiatru - ostrzegaliśmy już w weekend. Dziś sytuacja jest fatalna w wielu miastach, szczególnie w Warszawie i Krakowie. Normy szkodliwych pyłów są przekroczone o 500, a nawet 700 procent - wynika z pomiarów w niektórych stacjach. 

W Warszawie stężenie najdrobniejszych pyłów 2,5 mikrometra na stacji pomiarowej Marszałkowska wynosiło po godzinie 7 ponad 116,1 mikrograma na metr sześcienny przy średniorocznej normie 25 µg/m3 i a pyłów PM10 - 125,2 mikromgrama na metr sześcienny przy normie 40 mikrogramów. W Krakowie na stacji pomiarowej na ul. Bujaka, stężenie PM10 wyniosło 159,7 mikrogramów, a PM2,5 - 131,3 mikrograma. na metr sześcienny. 

Jak wynika z danych dostępnych m.in. na stronie Europejskiej Agencji Środowiska, jakoś powietrza w Polsce jest dziś najgorsza w Europie. Duży poziom zanieczyszczenia odnotowano także na Słowacji i m.in. w niektórych miastach Włoch

Według norm Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, gdy jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Wszyscy inni powinni ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku.

Smog w Krakowie. Sprawdź jakość powietrza

Smog w Warszawie, Sprawdź jakość powietrza

Smog w Toruniu. Sprawdź jakość powietrza

Smog we Wrocławiu. Sprawdź jakość powietrza

Poziom zanieczyszczenia w swojej okolicy można sprawdzić na stronach internetowych i w aplikacjach, m.in.: eumap.airly.euaqicn.org i powietrze.gios.gov.pl.

Więcej o: