"Na spontanie" weszli na Śnieżkę. O mało nie przypłacili tego życiem. Pomógł GOPR

Dwoje turystów w sobotę po południu zadzwoniło do ratownika dyżurnego karkonoskiego GOPR-u z prośbą o pomoc. Byli wyziębieni i wyczerpani. Weszli na śnieżkę bez odpowiedniego ubioru i sprzętu.

Karkonoski GOPR poinformował o sobotnim zdarzeniu na Facebooku. Komentujący "gratulowali turystom głupoty", pytali "czy myślenie boli" i „ile kosztowała taka przyjemność”. Niektórzy jednak bronili turystów i dziękowali ratownikom GOPR za to, że są.

Ludzie, zdarza się! Po co tyle hejtu WY ludzie gór, którzy na szlaku wszystkim odpowiadacie „CZEŚĆ” Po to jest GOPR żeby pomógł. Może turyści weszli na górę w miarę normalnych warunkach a jak to bywa w górach nagle pogoda zaskoczyła ? Pozdrawiam LUDZI GÓR, którzy tak chętnie oceniają i wylewają złość. Szacun dla GOPR !!! Pozdrawiam „prawdziwych wędrowców”

- napisał jeden z komentujących pod postem GOPR.

Nie mieli siły zejść                                                                                

W sobotę około 16:30 ratownik dyżurny karkonoskiego oddziału GOPR odebrał telefon od pary 30-latków. Mężczyzna i kobieta weszli na Śnieżkę, ale nie mieli siły z niej zejść. Byli wychłodzeni i wyczerpani. Jak informuje wrocławska „Gazeta Wyborcza”, nie byli odpowiednio przygotowani: nie mieli specjalnych ubrań ani sprzętu. Gdy ratownicy dotarli na miejsce, ogrzali parę i dali im raki. Następnie sprowadzili turystów do schroniska Dom Śląski (1400 m n.p.m.), a następnie do Karpacza.

Trudne warunki w Karkonoszach

Na stronie internetowej karkonoski GOPR ostrzega, że warunki na Śnieżce (1602 m n.p.m) są trudne. Termometry wskazują - 8.2 stopni Celsjusza, jednak temperatura odczuwalna to -14 stopni. Wieje silny wiatr (13m/sek.), pada śnieg i występuje pełne zachmurzenie. Widoczność jest ograniczona do 40 metrów. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi 78 centymetrów. Śnieg jest zmrożony i przewiany.

Dziecko z zamarzniętą twarzą, płaczące z bólu. Co zobaczył turysta w Karkonoszach? Smutne

Minus 60 stopni Celsjusza w styczniu i minusowe temperatury nawet w maju. Jak żyje się w tej wsi?

Więcej o:
Komentarze (44)
Śnieżka: ratownicy GOPR pomogli turystom w Karkonoszach
Zaloguj się
 • Margo Ogram

  Oceniono 17 razy 13

  To że GOPR jest od pomocy zgoda, ale to ludzie są od myślenia. Na spontane to można w deszczu boso latać a nie w góry iść bez przygotowania.

 • wj_2000

  Oceniono 13 razy 9

  A czy na Śniezce nie ma na samej górze jakiejś stacji meteo, gdzie mogli przynajmniej się ogrzac?

 • vargur09

  Oceniono 23 razy 9

  czemu takie barany nie płacą za swoją głupotę - trzeba było iść w szortach i klapkach, bez telefonu, nie musieli by szukać...

 • bartek8241

  Oceniono 11 razy 7

  Idziesz w góry? Zapłać POLISĘ OC. Jak za jazdę autem. Z niej pokryte będą koszty leczenia / transportu / pomocy itd. Nie masz polisy? To płać ZE SWOICH chocby do 3 pokolenia, głupota kosztuje. Tak jest w cywilizowanych krajach, u nas 20 lat za murzynami.

 • tom_aszek

  Oceniono 11 razy 7

  "Może turyści weszli na górę w miarę normalnych warunkach a jak to bywa w górach nagle pogoda zaskoczyła ?"

  Może turyści powinni być na to przygotowani? Przecież to grudzień!
  Śnieżka jest zresztą z tego znana. Byłem tam kilkakrotnie i ZAWSZE na górze było znacznie zimniej niż w Karpaczu, a raz (latem) na górze wiało i lało jak z cebra podczas gdy, jak wynikało z rozmów z zaskoczonymi turystami, którzy wjechali wyciągiem pod Dom Śląski w krótkich rękawkach i nogawkach, na dole piękna pogoda do opalania.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 15 razy 7

  Japonki mieli? Mieli. Znaczy przygotowani byli.

  Na Everest koniecznie lakierki!

 • loneman

  Oceniono 14 razy 6

  Zgadzam sie z opiniami - przywalic taka kare by sie zaden Janusz nie wybieral w gory jesli nie ma o tym pojecia!

 • nanabun

  Oceniono 11 razy 5

  Kretyńskie roszczeniowe myślenie wolactwa "od tego są". Ratownicy przy każdej akcji narażają życie. I najgorsze gdy muszą to robić z powodu czyjejś głupoty i nieodpowiedzialności. Kiedy wreszcie będzie się kasować takich nieodpowiedzialnych "turystów".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX