CBA prowadzi przeszukania m.in. w Gdańsku i stolicy. Chodzi o reaktywację przedwojennych spółek

Agenci CBA prowadzą przeszukania w ponad dwudziestu miejscach m.in. w Warszawie, Kielcach i Gdańsku. Przeszukania mają związek ze śledztwem dotyczącym reprywatyzacji i z reaktywacją 40 przedwojennych spółek.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zabezpiecza dokumenty w kilkunastu siedzibach reaktywowanych przedwojennych spółek. Przeszukania związane są ze śledztwem w sprawie warszawskiej reprywatyzacji. Fikcyjnie reaktywowane spółki przejmowały warszawskie nieruchomości.

Jak wyjaśnił rzecznik CBA Temistokles Brodowski, funkcjonariusze CBA sprawdzają oszustwa i poświadczenia nieprawdy w procesie rejestracji spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sprawdzają również, czy nie doszło do sprzedaży roszczeń i wyłudzenia wielomilionowych odszkodowań za znacjonalizowane mienie.

CBA zabezpiecza dokumenty w spółkach z siedzibami w Warszawie i okolicach, Kielcach, Krakowie oraz Gdańsku. Łącznie to ponad 20 miejsc. Czynności nadzoruje Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Śledztwo dotyczy przejmowania warszawskich nieruchomości przez rzekomych spadkobierców akcjonariuszy spółek istniejących przed 1 września 1939 roku. Proceder był prowadzony między innymi w oparciu o wpisy do Krajowego rejestru Sądowego.

Komisja ds. reprywatyzacji. Nagle Jaki przerywa przesłuchanie. "Katastrofa budowlana"

Więcej o: