Już miała wchodzić do samolotu, gdy została zatrzymana. Wszystko przez niezapłacony mandat

Niezapłacony mandat może utrudnić nam zagraniczne podróże. Przekonała się o tym mieszkanka z Gliwic, która zamiast do samolotu, trafiła do aresztu.

Pani Anna z Gliwic miała w sierpniu polecieć do Singapuru. Jak opisuje portal Tvnwarszawa.pl, kobieta została zatrzymana na lotnisku przez Straż Graniczną podczas kontroli paszportowej. Trafiła do aresztu. Powodem całego zamieszania miał być niezapłacony przez nią mandat.

- Zabrano mnie i powiedziano, że mam zadłużenie względem Skarbu Państwa na sto złotych. Moje zatrzymanie było zaskoczeniem, nawet szokiem. Nie miałam świadomości jakiegoś zadłużenia - mówiła kobieta w rozmowie z Tvnwarszawa.pl.

Pani Anna przyznała, że mogła zapomnieć o mandacie. Nie mogła jednak od razu uiścić długu. Poprosiła znajomą, która wpłaciła pieniądze i dotarła na lotnisko z potwierdzeniem zapłaty. Kobieta wyszła z aresztu, na lot się jednak spóźniła. Musiała kupić kolejny bilet.

Sam mandat nie wystarczy

Straż Graniczna tłumaczy nam, że sam niezapłacony mandat nie spowoduje, że trafimy do aresztu. W przypadku pani Anny sprawa mogła ciągnąć się od wielu miesięcy, aż trafiła do sądu.

- Nikt nie jest zatrzymywany bezpośrednio po otrzymaniu mandatu. Jest bowiem określony termin na jego zapłacenie. Jeśli jednak mandat nie zostanie zapłacony, sąd może zamienić ostatecznie karę grzywny na karę aresztu - mówi portalowi Gazeta.pl ppor. Agnieszka Golias ze Straży Granicznej.

- Straż Graniczna podczas kontroli granicznej postępuje zgodnie z zastrzeżeniem, jakie jest w bazie danych. Jeśli osobę należy zatrzymać, zostaje zatrzymana. Musimy zrealizować dyspozycję jednostki prowadzącej poszukiwania, bo brak naszej reakcji byłby niedopełnieniem obowiązków - dodaje ppor. Golias. 

Jak dodaje rzeczniczka Straży Granicznej, gdy tylko ktoś z bliskich osoby zatrzymanej dostarczy dowód wpłaty, zostaje ona zwolniona z aresztu.

Przypadek pani Anny nie jest odosobniony. W maju na lotniczym przejściu granicznym Mazury Straż Graniczna zatrzymała 48-letnią Polkę, która przyleciała z Londynu. Kobieta nie opłaciła zaległej grzywny. Po jej opłaceniu została zwolniona z aresztu.

Boisz się wziąć kredyt na mieszkanie? "Banki reklamuje Jan Paweł II, więc co może pójść nie tak?" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (187)
Trafiła do aresztu przez niezapłacony mandat. Samolot odleciał bez niej
Zaloguj się
 • pwiejacz

  Oceniono 33 razy 15

  Wniosek: należy latać z Berlina, a nie z Warszawy. Do Berlina dojazd w ramach Schengen.

 • kemor234

  Oceniono 22 razy 12

  Jak czytam te komentarze pełne zawiści, to jestem zdumiony.
  Czy nikt nie zauważył, że tak na prawdę to kolejne ograniczenie swobód obywatelskich ???
  Mandat, czy też grzywnę może dostać każdy. Ale taki mandat można przypadkiem zagubić, może zostać skradziony razem z dokumentami, dziecko zniszczy, szczeniak zeżre, może być mnóstwo powodów, że dokument zaginął. Jeśli "przy okazji" zmieniliśmy adres, to nawet nie wiemy, że przeciw nam toczy się jakieś postępowanie. Zgodnie z "przepisami" pismo wysłane bóg wie gdzie, uważa się za ... doręczone. I machina rusza. Rośnie kwota, bo co rusz jakieś koszta, odsetki, śmoje boje. Różni radcy prawni, adwokaci zarabiają krocie nic nie robiąc. A wystarczy zmienić przepisy tak, żeby nie było wątpliwości, że "dłużnik" został powiadomiony. Np przez dzielnicowego.
  O ogromie strat jakie może ponieść taki " mimowolny dłużnik" już nawet nie wspomnę.
  Grubsze cwaniaki sobie poradzą, bo wiedzą jak obejść nieudolne prawo.
  A sejm "debatuje" jak zapewnić swojej partii "władzę na lata".

 • markowski222

  Oceniono 17 razy 11

  Skandaliczna praktyka, która nigdy nie powinna mieć miejsca. To ograniczenie wolności obywatelskich (areszt - za co?).
  Ale Polakoburak szczęśliwy, bo komuś się przytrafiło....

 • wolak_pospolity

  Oceniono 13 razy 11

  Kto wygra konkurs na Plujkę Roku, głównymi pretendentami do nagrody są:

  lesnywladek2
  nic_wam_to_nie_da
  nino.rota
  val_drakul
  gzymek.mk
  doktorpeowcow
  Tadeusz Marczak
  jan_sobczak1
  vidi12
  elkasowa.02
  teddy_boy
  zygosz
  plorg
  jozbieszczad
  ateistaodurodzenia2

  Zgłoszenia prosimy wysyłać na pawel.szefernaker@sejm.pl

 • cleryka

  Oceniono 11 razy 9

  Co to za represje w stosunku do obywateli zalegających ..100 zł.kary. Wysyłanie monitu pod adres zamieszkania kosztuje za drogo,lepiej angażować w ściganie Straż graniczną! Co za Kraj!

 • melocoton1981

  Oceniono 8 razy 8

  No mogli ja zamordowac paralizatorem. Miała szcżęscie. W polsce policja i władze są zdolne do wszytskiego.

 • geraldine2015

  Oceniono 8 razy 8

  Jak jej nie rzucili na ziemię, nie przycisnęli butem wrzeszcząc : "zamknij ryj ku...", następnie nie zakuli w czterokończynowe kajdanki, nie wrzucili do suki, kopiąc przy okazji to powinna być szczęśliwa i wysłać Błaszczakowi kosz delikatesowy z podziękowaniem.

 • Waldi Waldi

  Oceniono 7 razy 7

  Moi szanowni Państwo, nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, że od 1 stycznia 2018 wchodzi prawo, obligujące do przekazywania do SG ( skarb państwa) wszystkich informacji o obywatelach polskich wylatujących z polskich lotnisk ( gdzie , z kim , za ile itp) .
  Dlatego proponuję dla bezpieczeństwa fiskalnego Państwa korzystać z biur turystycznych zagranicznych i lotnisk zagranicznych.
  Ja od ok. 7 lat korzystam z niemieckiego TUI i latam z Drezdna labo Berlina albo z Ostrawy i korzystam z czeskiego Cedoka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX