M這dzie穎we s這wo roku 2017 w豉郾ie zosta這 wybrane. Ma tylko dwie litery

M這dzie穎we s這wo roku 2017 wybrano z pewnymi problemami. Dwa s這wa, kt鏎e zebra造 najwi璚ej g這s闚, zosta造 zdyskwalifikowane przez komisj.

Na stronie PWN ogłoszono zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe słowo roku 2017. Ma tylko dwie litery.

"Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003 (pierwszy wpis w słowniku slangu Urban Dictionary)" - piszą językoznawcy. 

Młodzieżowe słowo roku wybrane z problemami

W plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2017 głosowało 5000 osób. Najwięcej głosów zebrał "sztos", ale to słowo wygrało w 2016 roku. Zgodnie z zasadami zwycięzcą plebiscytu nie może być zeszłoroczny laureat. Na drugim miejscu uplasował się "dwudzionek". Jak tłumaczą językoznawcy, "to słabo akceptowany purystyczny pomysł, wyśmiewany już przez Juliana Tuwima, który uważał, że weekendu niczym zastępować nie trzeba". W związku z tym słowem roku zostało kolejne na liście słowo, czyli "XD". 

Komisja doceniła też najciekawsze neologizmy oraz neosemantyzm. "Wśród neologizmów największe wrażenie robi na nas "smartwica", zapisywana także jako "smartfica" – kolejna nazwa chorobliwego uzależnienia od telefonu komórkowego. Jest to propozycja sugestywna, świadcząca o znajomości polskiego słowotwórstwa, niestety nierozpowszechniona" - ocenili eksperci od języka polskiego. Komisji spodobało się również słowo "odjaniepawlić". "Ten czasownik jest używany powszechnie nie jako bluźnierstwo czy wyraz antykościelnej fobii, lecz raczej naturalna reakcja na wszechobecny w przestrzeni publicznej zewnętrzny kult. Młodzież i slang m這dzie穎wy reagują buntem na różne narzucane publicznie narracje: prawicowe i lewicowe, religijne i liberalne" - pouczają językoznawcy. 

Z neosemantyzmów (metafor leksykalnych) wybrali rzeczownik "pocisk" i pokrewny czasownik "pocisnąć kogoś" (tzn. pogrążyć przeciwnika).

Młodzieżowe słowo roku to plebiscyt organizowany przez redakcję serwisu www.sjp.pwn.pl WN PWN, Instytut Języka Polskiego UW oraz słownik miejski.pl.

Oscary 2018: Polacy, którzy mają szansę na wygraną

Wi璚ej o: