Dziecko z zamarzniętą twarzą, płaczące z bólu. Co zobaczył turysta w Karkonoszach? Smutne

"Spotykamy rodzinę z córką. Dziewczynka płacze z przerażenia i bólu, na jej buzi zalega warstwa zmrożonego śniegu". Takich turystów spotkał w Karkonoszach Piotr, miłośnik gór i nie była to jedyna nieprzygotowana do wędrówki grupa.

Piotr wybrał się na zimową wycieczkę w Karkonosze. Jak napisał w poście na Facebooku, który został opublikowany na fanpage'u Karkonoskiego Parku Narodowego, dawno na takiej nie był. "Skala głupoty, jaką zobaczyłem, kompletnie mnie przeraziła" - oburza się.

Fatalne warunki w górach

Razem ze znajomymi Piotr wybrał się z Samotni na Okraj. Wybrali drogę przez Śnieżkę. Jak opisuje, warunki były trudne: wiał silny wiatr, padał śnieg, widoczność wynosiła 10-15 metrów, a temperatura odczuwalna -14 stopni Celsjusza. Jego grupa była odpowiednio przygotowana: mieli ciepłe ubrania, raki i gogle, a także zapas ciepłej herbaty i prowiant.

Jednak nie wszyscy turyści, których mijali na szlaku, byli tak dobrze przygotowani. Pan Piotr spotkał m.in.parę - "on w rurkach z gołą kostką, ona w płaszczyku i bez rękawiczek”, którzy nie mieli mapy ani plecaka. Jego znajomi dali im ciepłej herbaty, poratowali zapasowymi rękawiczkami i ruszyli dalej.

"Rozpuszczamy śnieg z jej buzi"

Nie minęło 15 minut, a natrafili na rodzinę z 8-10 letnią dziewczynką. I znowu musieli pomagać.

Dziewczynka płacze z przerażenia i bólu, gdyż idąc pod wiatr nie ma osłoniętej twarzy. Na jej buzi zalega warstwa zmrożonego śniegu, rodzice bezradni nie wiedzą co zrobić. Dajemy małej herbatę i delikatnie przy pomocy suchych ubrań zdejmujemy/rozpuszczamy śnieg na jej buzi. Smaruję ją grubą warstwą tłustego kremu oliwkowego, a buzię owijamy bandażem elastycznym, żeby zabezpieczyć przed wiatrem.

Jak opisuje dalej pan Piotr, rodzice są wdzięczni za pomoc, jednak ignorują radę, by zawrócić. Nie przemawia do nich to, że wtedy wiatr będzie wiał im w plecy, przez co będzie im łatwiej wrócić.

Beztrosko do potęgi gór

To nie koniec atrakcji, bo następnie spotkali trzy kobiety "w płaszczykach, botkach i legginsach", które o 15 planowały wejść na Śnieżkę (grupie udało się wymusić na kobietach zmianę decyzji), a na koniec – już po zmroku – trzech chłopaków w wieku gimnazjalno-licealnym, którzy bez latarek i jedzenia pytali o trasę do Karpacza, czyli czarny, najtrudniejszy szlak.

To wszystko podczas zaledwie pięciogodzinnej wycieczki, zastanawia mnie, dlaczego ludzie tak beztrosko podchodzą do potęgi gór, skąd taka ambiwalentna postawa?

- zastanawia się Piotr. "Karać! Nie ma innego sposobu na głupotę", "Ludzie, jesteście w górach a nie na deptaku", "Płatne akcje ratunkowe. Jak najszybciej powinny być wprowadzone" - komentują ludzie.

Od lipca do września 2017 roku ratownicy GOPR przeprowadzili łącznie 606 wypraw i akcji ratunkowych oraz 118 interwencje, ratując 738 osób, zaś ratownicy TOPR odnotowali 309 wypadki, podczas których udzielili pomocy 369 osobom. Łącznie w okresie lipiec – wrzesień udzielono pomocy 1.107 osobom - czytamy na stronie zarządu GOPR. Gdyby nie beztroskie podejście niektórych, tych interwencji (a także ofiar!) mogło być mniej. 

Minus 60 stopni Celsjusza w styczniu i minusowe temperatury nawet w maju. Jak żyje się w tej wsi?

Więcej o:
Komentarze (125)
Karkonosze: nieprzygotowani turyści poszli w góry
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 54 razy 50

  Nie po to Polcy i Polaki odzyskali godność i powstali z kolan, żeby jakiś ciul im mówił kiedy i jak mają chodzić po górach!

 • manran

  Oceniono 33 razy 31

  Skala głupoty, jaką zobaczyłem, kompletnie mnie przeraziła - to nie Karkonosze. To cala Polska.

 • isiah.thomas

  Oceniono 28 razy 26

  Niech se łażą, gdzie chcą i jak chcą. Ale proponuję wprowadzić odpłatność za akcje ratownicze. I koniec tematu.

 • mgrzemow

  Oceniono 20 razy 20

  - halo ratunku, jesteśmy w górach, żonka, dzieciaki i ja, ratunku!
  - dzień dobry tu GOPR, mamy sygnał z Państwa telefonu komórkowego, widzimy waszą lokalizację, czy macie państwo ubezpieczenie od akcji ratowniczej?
  - nie mamy, ratunku, nikt nie mówił, że tu będzie tak zimno! W telewizji to inaczej wyglądało!
  - szanowni państwo, informuję, że akcja ratownicza 4 osób będzie kosztowała w tych warunkach pomiędzy 5 a 12 tysięcy złotych, czy życzycie sobie państwo pomocy?
  - a jak byśmy dzieciaki zostawili to ile wyjdzie?

 • kluska11

  Oceniono 21 razy 17

  Polaki K2 chcecie zimą zdobyć?
  To od czegoś trzeba zacząć - sandały i heja w góry!
  Jestem za

 • zwolay

  Oceniono 15 razy 15

  Nie róbcie głupich aluzji że kolor szlaku świadczy o jego trudności.Natychmiast to zmieńcie bo ktoś pójdzie np na Mięgusze bo zielony to przecież luz itd...

 • cezar85

  Oceniono 13 razy 13

  prędzej czy później dzieci i tak by się dowiedziały, że rodzice nie tylko wszystkiego nie wiedzą

  ale, że w dodatku są gamoniami

 • saves

  Oceniono 14 razy 12

  Nie żal mi takich kretynów, jak ci wymienieni w artykule. Człowiek świadomy swoich możliwości wie na ile go stać, dlatego ja nie chodzę w góry, gdy jest śnieg. Nie czuję się na siłach i koniec kropka.
  PS. Szkoda tylko tej małej.

 • gwfak

  Oceniono 18 razy 12

  "pytali o trasę do Karpacza, czyli czarny, najtrudniejszy szlak."
  To ten turysta czy redakcja ma beznadziejne pojęcie o szlakach? Kolory szlaków pieszych nie odzwierciedlają trudności, ma to znaczenie tylko przy trasach narciarskich. Przy szlakach pieszych kolory kolor np. czerwony, niebieski to szlaki główne. Kolorem czarnym oznaczane są zwykle krótkie łączniki pomiędzy szlakami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX