Jeden z producentów "Kac Wawa" nowym szefem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Radosław Śmigulski został nowym dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jego kandydatura wzbudzała spore kontrowersje - firma, której był dyrektorem generalnym, wyprodukowała m.in. film "Kac Wawa".

Jak poinformował resort Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w czwartek z rąk wicepremiera i ministra Piotra Glińskiego Radosław Śmigulski odebrał powołanie na stanowisko nowego szefa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wygrał z wieloletnią pracownicą

Śmigulski był jednym z dwóch kandydatów rekomendowanych Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Komisję Konkursową. Jego kontrkandydatką była Izabela Kiszka-Hoflik, którą wcześniej minister wskazał jako tymczasową szefową po odwołaniu w październiku Magdaleny Sroki. Wcześniej pracowała w PISF - od 2005 roku.

Jeden z producentów "Kac Wawa" może zostać szefem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Jeden z najbardziej krytykowanych filmów dekady

Radosław Śmigulski to absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2016-2017 był członkiem zarządu Totalizatora Sportowego. W przeszłości był również związany z Agencją Filmową TVP, a w latach 2009-2010 był jej dyrektorem. Działał w stowarzyszeniu Republikanie.

Był też dyrektorem generalnym Syrena Films. Właśnie ten wątek wzbudzał największe kontrowersje. Firma wyprodukowała cenione filmy, takie jak „Rewers” i „Matka Teresa od kotów”. Ma jednak na koncie też jeden z najbardziej krytykowanych filmów ostatniej dekady - „Kac Wawa”.

Więcej o: