Generał Pytel zwolniony z prokuratury. Były szef SKW mówi, że "sprawa jest polityczna"

Generał Piotr Pytel został przesłuchany i zwolniony z prokuratury. Poinformowała o tym jego żona. - Sprawa jest polityczna - twierdzi były szef kontrwywiadu wojskowego.

"Zakończyło się przesłuchanie. Mąż został zwolniony. Więcej nie wiem, bo rozmawialiśmy tylko chwilę. Uff..." - napisała na Twitterze Dorota Pytel.

Generał Piotr Pytel po wyjściu z prokuratury powiedział dziennikarzom zgromadzonym przed budynkiem, że "sprawa jest polityczna".

Odmówiłem składania zeznań. Śledztwo jest niejasne. Trudno odnosić się do tak absurdalnych kwestii.

"ŻW jest u nas"

Generał Piotr Pytel został zatrzymany w środę rano w Krakowie przez Żandarmerię Wojskową. Został przewieziony do Warszawy na przesłuchanie w Prokuraturze Okręgowej. O tym wydarzeniu również poinformowała jego żona. „ŻE jest u nas. Zatrzymują męża” – napisała. Najprawdopodobniej była tak zdenerwowana, że zamiast "ŻW" napisała "ŻE". W kolejnym poście uściśliła, że chodzi jej o Żandarmerię Wojskową.

- Wobec gen. Piotra Pytla jest prowadzone śledztwo, stawiane mu są zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z FSB – tłumaczył minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz w rozmowie z PAP.

Gen. Piotr Pytel zatrzymany przez Żandarmerię Wojskową. "NATO patrzy, skandal!

Szef SKW, odwołany przez PiS

Generał Piotr Pytel był szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego w latach 2014-2015. Został odwołany przez PiS. Dymisję przekazał mu Bartłomiej Misiewicz, ówczesny rzecznik Antoniego Macierewicza.

Zatrzymanie generała może mieć związek z umową, jaką SKW podpisała w 2010 roku z rosyjskimi służbami specjalnymi. Porozumienie to zawarto w związku z koniecznością wycofania z Afganistanu polskiego kontyngentu. 

Sprawę od kilkunastu miesięcy bada prokuratura. Zarzuty w związku z tym usłyszał już poprzednik Pytla na stanowisku szefa SKW, gen. Janusz Nosek. W charakterze świadka przesłuchano też ówczesnego premiera, Donalda Tuska.

Były premier zabrał dzisiaj głos w sprawie zatrzymania generała. - Jestem dumny, że jako premier mogłem współpracować z generałami Pytlem i Noskiem. Byli i są wzorem odpowiedzialności, patriotyzmu i honoru - napisał na Twitterze Donald Tusk.

Donald Tusk zabrał głos w sprawie zatrzymania generała Piotra Pytla. "Jestem dumny"

Więcej o: