Pełzający paraliż służby zdrowia. Lekarze w kolejnych szpitalach dołączają do protestu

Lekarze odpowiedzieli na apel Porozumienia Rezydentów i masowo wypowiadają klauzule opt-out. Dotyczy to nie tylko młodych lekarzy, ale również specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Klauzule opt-out to aneksy do umów. Lekarze podpisując je, zgadzają się na pracę powyżej ustalonych ustawowo 48 godzin w tygodniu. Do ich podpisywania zachęcają dyrektorzy szpitali, którzy w ten sposób - z powodu braków kadrowych - zapewniają w kierowanych przez siebie placówkach obsadzenie wszystkich dyżurów, czyli innymi mówiąc: stałą obecność medyków. Dla lekarzy oznacza to jednak nielimitowany czas pracy: są przepracowani, nie mają czasu na życie rodzinne ani na dokształcanie się.

"Lekarzu, ulecz się sam"

Do wypowiadania klauzul opt-out namawiają lekarze z Porozumienia Rezydentów OZZL, którzy w październiku prowadzili protest głodowy w warszawskim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Ich zdaniem rządzący nie spełnili ich próśb, przez co sytuacja w służbie zdrowia nie polepszy się. Dlatego zaczęli nawoływać kolegów po fachu, by masowo wypowiadali klauzule opt-out. "Lekarzu, ulecz się sam: pracuj max. 48 godzin na tydzień!" - brzmi hasło Porozumienia.

Więcej o wypowiadaniu klauzul opt-out przeczytasz tutaj: Lekarze ograniczają liczbę godzin pracy. Masowo wypowiadają klauzule opt-out >>>

Klauzule opt-out wypowiadane masowo

Jak podaje "Medycyna Praktyczna", powołując się na dane z ministerstwa zdrowia, w całej Polsce klauzule opt-out wypowiedziało już ponad 1,3 tys. lekarzy.

Taką decyzję tylko w świętokrzyskich szpitalach podjęło ponad 300 lekarzy. Zrobiło tak 90 rezydentów i 214 specjalistów. Np. w kieleckim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym klauzule opt-out wypowiedziało 45 rezydentów i 84 lekarzy specjalistów. Dyrektor placówki tłumaczy, że od przyszłego roku będzie mu ciężko obsadzić dyżury. - Największy problem będzie z anestezjologami, klauzule wypowiedzieli też lekarze większości specjalizacji, m.in. chirurdzy, ortopedzi czy interniści - powiedział Andrzej Domański w rozmowie z kielecką „Gazetą Wyborczą”. Dodał, że nie wie, jak w nowym roku zapewni pacjentom bezpieczeństwo.

Problemy ma również Kraków. W Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu z pracy powyżej 48 godzin tygodniowo zrezygnowało już 93 lekarzy. - Jest to dramatyczny brak lekarzy. Przy braku personelu bardzo trudno zapewnić jest ciągłość pracy na oddziale intensywnej terapii – powiedział w rozmowie z TOK FM prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Na pytanie, jak szpital sobie teraz poradzi, powiedział, że to nie oni mają sobie z tym poradzić, tylko rządzący, którzy planują budżet.

Groźba paraliżu SOR

Z kolei „Gazeta Wyborcza” informuje o trudnej sytuacji w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, gdzie czternastu lekarzy specjalistów z oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej, czyli cały zespół, wypowiedziało klauzule opt-out. Gdy zaczną obowiązywać - czyli od stycznia - pacjenci muszą spodziewać się wydłużenia kolejek z powodu braku lekarzy na oddziale przez całą dobę. To samo czeka inne oddziały, w tym SOR, czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy.

- Trafiają tu nie tylko pacjenci na planowane wcześniej wizyty, ale także osoby, które trzeba operować w trybie nagłym. I na tę chwilę, nie będzie się miał kto nimi zająć - powiedziała w rozmowie z opolską „Gazetą Wyborczą” Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Zdaniem dziennikarzy „Gazety”, niektórym placówkom i oddziałom na Opolszczyźnie może grozić nawet zamknięcie.

Rozprawiamy się z mitami o smogu. "3 dni czytaliśmy Wikipedię, więc jesteśmy ekspertami" [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 12]

Więcej o:
Komentarze (354)
Lekarze wypowiadają klauzule opt-out. Wiele szpitali ma problemy
Zaloguj się
 • window_licker

  Oceniono 72 razy 64

  Tylko spokojnie! Tysiące Misiewiczów na przyspieszonych kursach felczerskich i znachorskich w Toruniu szykuje się do zastąpienia lekarzy!

  Allleluja!!!

 • yasioo82

  Oceniono 68 razy 58

  W sumie czy to naprawde protest?? Czy poprostu powrot do normalnosci...
  bo czy to normalne jest by czlowiek pracowal wiecej niz 48 godzin??

 • hefajstos1

  Oceniono 54 razy 46

  Jakie to wspaniałe, że rząd ubolewał nad tym, że pracownicy supermarketów muszą pracować w niedzielę i zamyka supermarkety od marca 2018 ( na 2 niedziele w miesiącu).
  Jakie to smutne, że lekarze rezydenci i nie tylko rezydenci podejmujący niezwykle odpowiedzialne decyzje wg rządu i Radziwiłła mogą i mają pracować bez przerwy na odpoczynek po kilkadziesiąt godzin za bardzo mizerną pensję.

 • warszawa1967

  Oceniono 50 razy 46

  Więcej dla Rydzyka, misiewiczów!Więcej! Więcej na ochronę prezesika i ochronę miesięcznic!Więcej dla pissowskiej propagandy Kurskiego.Więcej!Więcej! A lekarze...? No przecież już powiedzieli..."Niech jadą".

 • milarama

  Oceniono 58 razy 46

  Popieram, mam nadzieję, że wypowiedźą wszyscy.
  Tę partię czeka delegacja. Suweren tego rząda.

 • krynolinka

  Oceniono 53 razy 37

  Aż nie chce się wierzyć. Wstaliśmy z kolan a na endoprotezę czeka się z pięć lat. Rząd chyba coś kręci. Albo mają swój własny sklepik z endoprotezami..Cwaniaczki z kornikiem w słoiku..

 • justas32

  Oceniono 31 razy 29

  Na TVP mają. Na Rydzyka mają. Na Skoki mają. Na limuzyny mają. Na lekarzy nie mają ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX