ONR w Łodzi organizuje turniej piłki halowej. Patronem jest Polak skazany w RPA za zabójstwo

Łódzki oddział Obozu Narodowo-Radykalnego wybrał Janusza Walusia jako patrona turnieju piłki halowej. Waluś odsiaduje w Republice Południowej Afryki wyrok dożywocia za zabójstwo, którego dokonał w 1993 r. na liderze partii komunistycznej.

"Ruszyły zapisy na V już turniej piłki halowej "Walczy Antykomuna". Tym razem patronatem turnieju jest nasz rodak Janusz Waluś, odsiadujący karę pozbawienia wolności w RPA" - czytamy na stronie łódzkiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego.

"Walka o uwolnienie naszego rodaka, mimo nieprzychylności komunistycznego środowiska w Południowej Afryce wciąż trwa! I będzie trwać tak długo, aż nie zakończy się zwycięstwem i sprowadzeniem pana Janusza do Polski" - dodają działacze ONR.

ONR organizuje V Turniej Piłki Halowej im. Janusza WalusiaONR organizuje V Turniej Piłki Halowej im. Janusza Walusia Fot. Kadr ze strony http://onrlodz.com.pl/

"Wielu uważa go za terrorystę"

Janusz Waluś urodził się w Zakopanem, w latach 80. wyemigrował do Afryki, gdzie razem z rodziną prowadził hutę szkła. Później pracował też jako kierowca. Przyjął południowoafrykańskie obywatelstwo i zaangażował się w działalności skrajnie prawicowych i rasistowskich organizacji.

10 kwietnia 1993 r. zastrzelił Chrisa Haniego, lidera partii komunistycznej w Republice Południowej Afryki. Waluś został skazany na karę śmierci, wyrok ostatecznie zmieniono na dożywotnie więzienie. W 2017 r. zrzekł się obywatelstwa RPA. Chciał odsiadywać wyrok w Polsce, w tej sprawie interweniowało polskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Sąd w RPA nie wydał jednak dotychczas na to zgody.

"W RPA Waluś jest równie rozpoznawalny, co Lech Wałęsa i Robert Lewandowski, tyle że jego nazwisko kojarzy się raczej negatywnie. Wielu uważa go wręcz za terrorystę. Wyjątkiem są dość konserwatywne środowiska polonijne oraz członkowie skrajnego ruchu prawicowego białej mniejszości" - pisał o Polaku w tekście dla Weekend.gazeta.pl reporter Szymon Opryszek.

W kwestii powrotu Polaka do kraju zwracali się do resortu sprawiedliwości m.in. posłowie Kukiz'15 - Tomasz Rzymkowski, Bartosz Józwiak i Sylwestr Chruszcz, a także Robert Winnicki z Ruchu Narodowego. W sprawę zaangażował się również senator PiS prof. Jan Żaryn.

Więcej o:
Komentarze (375)
ONR organizuje turniej piłki halowej im. Janusza Walusia
Zaloguj się
 • 19orion87

  Oceniono 71 razy 57

  ONR to organizacja w każdym aspekcie do cna patologiczna. A ludzie, którzy ją tworzą to chodzące deficyty intelektualne. Aż dziw, że pamiętają o oddychaniu.

 • puuchatek

  Oceniono 65 razy 49

  Morderca patronem turnieju sportowego. Standardy etyczne "patridiotów" z ONR…

 • zwyklaosoba

  Oceniono 43 razy 39

  Zabijanie człowieka ze względu na jego poglądy, narodowość, rasę czy pochodzenie jest zbrodnią. I dlatego p. Waluś jest zbrodniarzem i jako taki nie zasługuje by być patronem czegokolwiek.

 • gazetalogin12

  Oceniono 43 razy 31

  ONR trzeba zdelegalizować. Sądząc po "partonie' chyba nikt nie ma wątpliwości że dopuszczają możliwość mordowania.

 • Harald Wessling

  Oceniono 32 razy 30

  Powiedziane jest "NIE ZABIJAJ" - ale w piśmie była pewnie gwiazdka, jako odnośnik do komentarza: "Chyba ze murzyna, komunistę, w jego własnym kraju, w Afryce" Tak było, panowie prawdziwi Polacy, katolicy?

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 27 razy 23

  Następny turniej będzie pod patronatem Arcypedofila Wojciechowskiego. Rozjemcą ma być jadowity katolik Międlar

 • mopsek

  Oceniono 25 razy 21

  Ten polski bandyta powinien byc skazany na smierc, przyniosl hanbe Polsce i porzadnym Polakom.
  Mam nadzieje, ze bedzie gnil w wiezieniu do konca swego zycia.

 • antrop

  Oceniono 24 razy 20

  Dzięki takim Waluśom opinia będzie wieczna. Nich się schowa Kościuszko i Pułaski, Paderewski, Narutowicz czy czy Maria Curie. Waluś jest naszym bohaterem, naszym wzorem. JPII byłby dumny! Nienormalny kraj i nienormalne wzory ...

 • nanabun

  Oceniono 22 razy 18

  Bandycka organizacja to i bandytę sobie bierze za patrona. Wyjątkowa obrzydliwość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX