Lawina śnieżna porwała turystów w okolicach Morskiego Oka. Dwie osoby przysypane

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Lawina, która porwała twoje turystów, zeszła w rejonie Mnicha nad Morskim Okiem.

Tatry o tej porze roku mogą być niebezpieczne. O dużym szczęściu mogą mówić turyści, którzy zostali przysypani śniegiem po przejściu lawiny. Dwie osoby znalazły się pod śniegiem. Trzecia osoba zdołała dotrzeć do swoich towarzyszy i pomogła im się wydostać. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pomogło w odkopywaniu turystów, a następnie sprowadziło ich na dół, do schroniska nad Morskim Okiem. 

Porwani przez lawinę turyści nie odnieśli żadnych obrażeń - podaje krakowska "Gazeta Wyborcza"

Tatry zimą. Ważne rady

Tatrzański Park Narodowy informuje, że w górach panuje pełna zimy. Pod warstwą świeżego śniegu w wielu miejscach występują oblodzenia. W wyższych partiach szlaki są "zawiane, nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny". Oto zalecenia TPN:

  • Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie - zimowe, posiadanie sprzętu zimowego (zestaw lawinowy - detektor, sonda,łopatka oraz raki, czekan i kask) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.
  • Przed wyjściem w Tatry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody.
  • Podczas zbliżającej się burzy należy zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych.
  • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.
  • W Tatrach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.
Więcej o: