35-latek z Wągrowca zgromadził w domu bezcenną kolekcję. Najstarszy skarb z I wieku

35-letni archeolog amator z Wągrowca (woj. wielkopolskie) usłyszał zarzut kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. W ciągu kilku lat wykopał ponad 800 przedmiotów.

Rzymskie denary, moneta z czasów piastowskich, ozdoby z epoki brązu. Takie skarby 35-letni mieszkaniec Wągrowca wykopał samodzielnie przy pomocy detektora metali. Na amatorskie wykopaliska nie miał żadnych zezwoleń.

Cenne skarby w mieszkaniu

Trafił w ręce policji krótko po tym, jak sprzedał monety z okresu kultury rzymskiej. Gdy funkcjonariusze trafili do jego mieszkania, znaleźli 800 innych przedmiotów pochodzących z nielegalnych wykopalisk. "Zabezpieczone przedmioty w wielu przypadkach stanowią bardzo dużą wartość historyczną w odniesieniu do Dziedzictwa Kulturowego" - czytamy w oświadczeniu policji.

Jak podaje KWP w Wągrowcu, wśród tych najcenniejszych są rzymskie denary datowane na I lub II w n.e., siekierka i bransoleta z epoki brązu, moneta z czasów piastowskich - prawdopodobnie denar koronacyjny Kazimierza Wielkiego, krzyżyk ołowiany mogący pochodzić z XII lub XIII wieku, fragment toporka z epoki kamienia, szelągi Jana Kazimierza tzw. „boratynki” w wersji koronnej z drugiej połowy XVII wieku, kilka monet późnośredniowiecznych, w tym denarki srebrne Kazimierza Jagiellończyka czy odważnik beczułkowaty od wagi szalkowej z przełomu X/XI wieku.

Przestępstwo, nie wykroczenie

Mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozi mu kara do 5 lat więzienia. Jak tłumaczy policja, nielegalne wykopaliska prowadzą do niszczenia stanowisk archeologicznych. "Nawet jeżeli część utraconych zabytków udało się odzyskać, to niemożliwym staje się odtworzenie ich historii i kontekstu miejsca, w którym zostały odnalezione. Takie możliwości daje dokładne przebadanie miejsca, co poprzez amatorskie wygrzebywanie skarbów staje się niemożliwe" - czytamy.

Od przyszłego roku za nielegalne wykopaliska będą groziły nawet 2 lata więzienia, gdyż będą traktowane jako przestępstwo, a nie jak do tej pory wykroczenie.

Więcej o:
Komentarze (135)
Wągrowiec. Archeolog amator prowadził nielegalne wykopaliska
Zaloguj się
 • jeziorak.pl

  Oceniono 52 razy 32

  W normalnym kraju panstwo ma prawo odkupic to, co on wykopal, po cenach rynkowych. A w Polsce nadal jak za Stalina, co wykopiesz w ogrodku i tak ukradnie panstwo.

 • hiszpan25

  Oceniono 22 razy 18

  nie wykopal a odziedziczyl po pra pra pra pra pra dziadku :) i juz ma to legalnie :)

 • marcinpies

  Oceniono 25 razy 17

  A co w takim razie robili archeologowie, skoro amator to wszystko wykopał?

 • Oceniono 34 razy 16

  To jest kradzież, ale ze strony państwa. Znalezione nie kradzione! Jakim prawem państwo sobie przywlaszcza nie swoją rzecz? Oczywiście chodzi o pieniądze, nic innego tylko kasa, i kasa. Wstyd juz i przykro się robi na polskie prawo. Nic nie niszy, tylko gadanie głupie, bo się czego doczekać nie mają, a przecież kasa musi być. Złodziejstwo w biały dzień!

 • semigetuza

  Oceniono 18 razy 14

  durne prawo. Efektem jest to, ze 99% wykopanych w ten sposób artefaktow jest wywowzone za granice i tam sprzedawane, a nasi archeolodzy g..no na ten temat wiedza. Caly ten bełkot archeologiczno-historyczny ma sluzyc jedynie przykryciu indolencji i zbiurokratyzowania ludzi pracujących w tych sferach. Nasi archeolodzy w rzyci maja odkrywanie naszej historycznej przeszlosci, bardziej zależy im na cieplych i milych układach w swych instytutach. Na historykow w ogole szkoda slow - vide IPN.
  Zas owo "prawo własności ziemi", które tak słusznie bulwersuje przedpiscow wywodzi się wprost z regulacji feudalnych, w Polsce zakonserwowanych 450- letnia panszczyzna, czyli faktycznym niewolnictwem, z którym dopiero ohydna komuna zrobila porządek /przy okazji sama siebie ustawiajac w roli feudalnego suzerena rozdającego przywileje "po uznaniu"/.
  My, wspolczesni Polacy, nie jestesmy ludzmi wolnymi - jesteśmy wlasnoscia Panstwa /czyli grupy cwaniakow, którzy zalapali się do władzy/. Nic do nas nie należy. Nie możemy swobodnie dysponować wlasnoscia /ograniczenia w zakupie i srzedazy ziemi, nierealność testamentowa, możemy zapisac co chcemy, realnie i tak decyduje Panstwo/, lupi się nas podatkami gorzej niż pańszczyźnianego chlopa, kradnie się nam nasze oszczednosci /wprowadzenie i prowadzenie OFE, a potem likwidacja tej instytucji/, realny przymus religijny /każdy musi placic na KK/ wreszcie zakaz powszechnego dostępu do broni. To, co spotkalo tego ludzika to jaskrawy przykład naszego zniewolenia. Niestety, jesteśmy juz tak genetycznie zniewolniczeni, ze boimy się wolności i samoodpowiedzialności. Jarzmo tak trwale wrosło w nasze karki ze i własne dzieci od urodzenia przyspasabiamy do bycia zadowolonym z niewolnictwa niewolnikiem.

 • masz01

  Oceniono 24 razy 12

  Przerabiałem to już 30 lat temu - ale boli nadal...
  To jakaś paranoja...
  - "Kradzież" - gdzie tu mamy do czynienia z kradzieżą???
  - U mnie Milicjanci Obywatelscy, to przy tej okazji zabrali lornetkę, maszynę do pisania a nawet lampę, pod którą kreśliłem rysunki techniczne...
  - Pozdrawiam panie Kaziu B. - to pan u mnie dokonywał tej "kradzieży" jako MO
  - mam cichą nadzieję, że emeryturę masz "znormalizowaną" - jełopie...

 • maddrake

  Oceniono 14 razy 10

  Dlaczego skoro to takie wielkie skarby, nikt się nie pofatygował ze strony histeryków i siostrzyczek z archeo aby ich poszukać przed tym Panem ? Odpowiedź ? Bo musieliby przeszukać cały kraj metr po metrze. Tylko dzięki ludziom takim jak ten poszukiwacz możemy się dowiedzieć, że gdzieś są stanowiska warte przeszukania, bo tylko pasjonaci orają w ziemi za darmochę.
  Rozumiem karać za kopanie na oznaczonych, opisanych i eksploatowanych przez archeologów stanowiskach - ale za wbicie łopaty w ziemię w przypadkowym miejscu to skandal, czeka, ubecja i sbecja razem wzięte.
  Nie wspomnę, że takie poszukiwania to możliwość na zainteresowanie pasją historii młodzieży, która albo dzisiaj ma to w dupie i siedzi na fejsie, albo traktuje historię instrumentalnie, jako podbudowę teoretyczną, do określonych nacjonalistycznych zachowań.

 • jml13060

  Oceniono 15 razy 9

  Obowiązujące "prawo" jest bez sensu. Penalizuje indywidualnych pasjonatów bo etatowe dochtory-profesory święte krowy siedzą gromadnie a wygodnie i do-emerytalnie na uczelnianych katedrach i "opracowują" w pocie czoła. Czyli pierdzą w stołki zamiast ruszyć dupy w teren.

  Powinno być tak, że poszukiwacz informuje o znalezisku, którego stał się posiadaczem. Archeolodzy albo wykazują zainteresowanie, albo nie. Jeżeli są zainteresowani, to kupują znalezisko i wraz z nim dodatkowe informację o miejscu (poszukiwacze często mają dużą wiedzę I PRAKTYKĘ). Jeżeli chcą dalej szukać, a teren jest prywatną własnością, to zwracają się do właściciela z ofertą odpłatnej dzierżawy (zakupu) gruntu na cele poszukiwań.

  W warunkach obecnego prawa ... wyobraźmy sobie, że oto wiosenną porą kopię rabatkę pod rzodkiewkę i nagle łopata zaczepia o gliniany garnek ... otwieram, a tam skarby z ... wieku pne. Byłbym głupi gdybym postąpił zgodnie z obowiązującym przepisem i ujawnił znalezisko. GŁUPI !!! FRAJER !!! Czekam aż sąsiedzi zasiądą przed tv albo zasną, zapadnie zmrok i znowu za łopatę kopać głębiej ... bo może tam spoczywa zakopana skrzynia z insygniami koronacyjnymi księżniczki łowickiej. Wykopuję i szybciutko do piwnicy ... BO JAK MNIE ZŁAPIĄ TO PÓJDĘ SIEDZIEĆ, skarb zabiorą, rodzinę i sąsiadów archeolodzy wysiedlą, domy zburzą i sami będą kopać. Znalezisko w spokoju i powoli oczyszczę szczoteczką do zębów, po czym postawię na regale żeby cieszyło oczy. A jak nadejdą chude lata to zapakuję do kuferka i pojadę do Wiednia, Berlina, ... gdzie sprzedam antykwariuszom za godne pieniądze.

  Czyż złe prawo nie wymusza takiego zachowania ?

 • Jan Kalinowski

  Oceniono 9 razy 9

  Ciekawe skąd policja ma wiedzę o wartości tych przedmiotów, ciągle słyszymy że zajmuje się tylko bezpieczeństwem demonstrantów a nie głoszonymi przez nich hasłami np narodowcami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX