Kradzież na pogrzebie Aliny Janowskiej. Z poduszki nad grobem zniknęły odznaczenia

Podczas pogrzebu aktorki Aliny Janowskiej doszło do kradzieży - poinformował w "Newsweeku" aktor i satyryk Krzysztof Materna. "Zdarzenie wymyka się możliwości jakiegokolwiek komentarza" - stwierdził.

Aktorka Alina Janowska zmarła 13 listopada, tydzień później została pochowana w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach. Jak napisał w najnowszym wydaniu "Newsweeka" aktor i satyryk Krzysztof Materna, podczas pogrzebu artystki doszło do kradzieży.

"W czasie uroczystości pogrzebowych zostały ukradzione z poduszki nad grobem odznaczenia tej wspaniałej, niezapomnianej aktorki. Trudno wejść w głowę każdego złodzieja, ale zdarzenie, o którym piszę, wymyka się możliwości jakiegokolwiek komentarza. Ciężko jest też przypisać złodziejom jakieś barwy polityczne, bo wydaje mi się, że działają w każdej formacji" - stwierdził Materna. Informacja o kradzieży miała pochodzić bezpośrednio od członków rodziny aktorki.

Alina Janowska była odznaczona m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Życiorys Aliny Janowskiej

Artystka chorowała na Alzheimera. Ostatni raz pojawiła się publicznie w 2013 roku podczas 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, gdzie świętowała swój jubileusz pracy artystycznej. Zmarła w Warszawie w wieku 94 lat. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Na przełomie 1939 i 1940 roku przebywała w obozie jenieckim pod Olsztynkiem. W nocy z 23 na 24 kwietnia 1942 roku została aresztowana za współpracę z podziemiem i pomoc rodzinie żydowskiej. Była więziona na warszawskim Pawiaku, skąd zwolniono ją 6 listopada. Brała udział w Powstaniu Warszawskim - była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”, pod pseudonimem „Alina”.

Po wojnie zaczęła występować w Teatrze Syrena w Łodzi. W 1946 roku trafiła na plan "Zakazanych piosenek". W 1965 roku zagrała Irenę Kamińską w kultowym serialu ''Wojna domowa'' w reżyserii Jerzego Gruzy.

Młodsi widzowie znają artystkę przede wszystkim dzięki roli w serialu "Złotopolscy", w którym pojawiała się w latach 1997-2010. Alina Janowska zagrała również role w "Plebanii" i "Na dobre i na złe".

Szaflarska, Pyrkosz, Vetulani, Wodecki. Odeszli w 2017 roku, ale zostają w naszej pamięci