Straż miejska blokuje karetkę, mieszkańcy Opola oburzeni. Mamy komentarz komendanta

W weekend internet obiegło zdjęcie karetki wykonane na jednym z opolskich osiedli. Widać na nim, jak strażnicy miejscy nakładają blokadę na koło uprzywilejowanego pojazdu. W sieci pojawiło się wiele negatywnych komentarzy. Straż miejska zapewnia, że postąpiła słusznie.

O sprawie w piątek poinformował portal Prostozopolskiego.pl. Serwis opublikował zdjęcia, na których widać, jak strażnicy miejscy zakładają blokadę na przednie koło karetki, która stoi na jednym z opolskich osiedli. Straż miejska potwierdza, że takie wydarzenie miało miejsce.

- W dniu 24 listopada br. na zawiadomienie kierowcy TIR-a około godz. 8.45 zostało przyjęte zgłoszenie o blokowaniu wjazdu na budowę oraz parkowanie na zakazie zatrzymywania przy ul. Dambonia nr 3. Na miejsce został wysłany patrol - potwierdza w rozmowie z Gazeta.pl Krzysztof Maślak, komendant Straży Miejskiej w Opolu.

Zdjęcia z wydarzenia krążyło też na Facebooku, m.in. na fanpage'ach OSP Polska i Sortownia Buraków, które udostępnili m.in. Krystyna Janda, opolski poseł Paweł Grabowski z Kukiz’15 oraz Krzysztof Drynda, przewodniczący stowarzyszenia Razem dla Opola.

To nie była karetka

- Na miejscu stał pojazd marki Opel, na którym widniał napis firmy prywatnej „transport sanitarny - przewóz osób”. Pojazd nie wypełniał znamion karetki pogotowia wynikający z Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne - przekonuje komendant Maślak. Tłumaczy, że nie każdy ambulans to karetka pogotowia. Pojazd z literą "T" to ambulans transportowy przeznaczony do przewozu chorych niewymagających intensywnej opieki.

Dodaje, że kierowca karetki otrzymał wcześniej kilka mandatów karnych. - Kierujący pojazdem był wcześniej kilkukrotnie pouczany, a także otrzymał kilka mandatów w związku z nieprawidłowym parkowaniem w miejscach do tego nieprzeznaczonych, w tym miejscach dla niepełnosprawnych - mówi Krzysztof Maślak.

Na miejsce przyjechała policja

Jego zdaniem karetka nie była wtedy na służbie.

- Kierujący pojazdem w tym czasie nie wykonywał żadnych czynności służbowych, czyli przewozu osób. Strażnicy nie mając z nim kontaktu nałożyli na przednie koło pojazdu urządzenie blokujące. Po chwili zjawił się kierujący. Wyzywał strażników, nie poddał się legitymowaniu i zażądał przyjazdu patrolu policji. Ten na wezwanie strażników przyjechał i wylegitymował kierującego. Poinformował go, że gdy nie wykonuje czynności przewozowych zgodnie z przeznaczeniem pojazdu, musi przestrzegać ustawy Prawo o ruchu drogowym. Na kierującego zostały nałożone dwa mandaty karne za blokowanie wjazdu oraz niestosowanie się do znaku B-36, które przyjął i odjechał w inne miejsce - powiedział Krzysztof Maślak, komendant Straży Miejskiej w Opolu.

Potrzebujesz wezwać pomoc? Czy wiesz, jak prawidłowo korzystać z numerów alarmowych?

Więcej o:
Komentarze (57)
Straż miejska w Opolu zablokowała karetkę. Komendant: "Kierowca nie wykonywał obowiązków służbowych"
Zaloguj się
 • 0apud0

  Oceniono 23 razy 17

  "W weekend internet obiegło zdjęcie karetki (...) Widać na nim, jak strażnicy miejscy nakładają blokadę na koło uprzywilejowanego pojazdu."
  ______________________________________________
  Pojazd uprzywilejowany – pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi

  Pojazd widoczny na zdjęciu nie wysyła żadnych sygnałów świetlnych, nie ma też włączonych świateł mijania ani drogowych. Nie można też o nim powiedzieć, że jest "jadący".

 • piotras3

  Oceniono 20 razy 14

  ustrzelili szeryfa i tyle. Mieszkańcy doskonale wiedzą, co robi kierowca i dlatego pewnie zadzwonili.

 • Oceniono 22 razy 12

  "Karetki" oznaczone literą "T" to takie trochę taksówki do przewożenia chorych. Najczęściej są zarejestrowane na prywatne osoby - jednoosobowe działalności gospodarcze w zakresie transportu medycznego (właściciel to z reguły ratownik medyczny). Auta wraz z kierowcą otrzymują zlecenia od szpitali, przychodni, ale także osób prywatnych (każdy może sobie wynająć taką "karetkę"). Poza świadczeniem usług, właściciel tej "karetki" może używać jej do dowolnych prywatnych celów - może sobie jechać tym autem gdzie chce: na zakupy, na wczasy, do teściowej. Straż Miejska ma 100% rację, a ostracyzm należy się wyłącznie osobom w sposób bezczelny łamiącym przepisy. Tak więc tego... rzetelne media...

 • Wolf

  Oceniono 18 razy 10

  Małżeństwo ratowników medycznych przywozi do przedszkola córeczkę . Codziennie w strojach służbowych i karetką. Ponieważ brakuje miejsc postojowych, pan i władca , włącza sygnały świetlne i podjeżdża pod drzwi chodnikiem/ trawnikiem . Taka akcja . Kiedyś policjant zwrócił mu uwagę ( tez podwozi dziecko , ale bez radiowozu i munduru) . Pan ratownik wypruł buzię , że on nie ma czasu . Fakt, rytuałem jest następny przystanek na „ kawę „ w maku. Tak dzień w dzień . Widzę pewne podobieństwa ...

 • 4jaco

  Oceniono 9 razy 9

  Prawidłowo!Brawo Straż Miejska! Trzeba gonic tych kretynów z prywatnych transportów,bo psują oni opinię ratownictwa medycznego!Ustawowo powinno byc zabronione używanie oznaczeń podobnych do Państwowego Ratownictwa medycznego i sygnałów uprzywilejowania,bo oni nie ratują życia ani zdrowia,wykonują tylko transporty chorych ustabilizowanych medycznie!

 • niko8472

  Oceniono 19 razy 9

  Pomijam czy to karetka czy nie, cos innego mnie smieszy:

  "W dniu 24 listopada br. na zawiadomienie kierowcy TIR-a około godz. 8.45 zostało przyjęte zgłoszenie o blokowaniu wjazdu na budowę oraz parkowanie na zakazie zatrzymywania przy ul. Dambonia nr 3. Na miejsce został wysłany patrol"

  - "parkowanie na zakazie" to jak "mandat za nie manie"
  - super sensowne jest zablokowanie pojazdu stojacego "na zakazie" i blokujacego wjazd;) Coby ten wjazd dluzej byl zablokowany zapewne;)

  Straznik Miejski to chyba stan ducha...

 • irishrem

  Oceniono 7 razy 7

  Pojazd blokujący wjazd na teren posesji [ budowy] się odholowuje, a nie zakłada blokadę .

 • y.y

  Oceniono 13 razy 7

  "Jego zdaniem karetka nie była wtedy na służbie"
  Pomijając już to, że na służbie może być co najwyżej funkcjonariusz panie "WBG", to co to ma znaczyć "Jego zdaniem"?;) Od kiedy to, czy karetka jest pojazdem uprzywilejowanym w myśl rozumienia ustawy, jest kwestią oceny i interpretacji, że "moim zdaniem tak", ale czyimś "nie"?:))) To są empirycznie weryfikowalne stany ignorancie!

  ps. Skoro kierowca przyjął mandaty, to znaczy że nie było to "czyimś zdaniem", tylko tak było, jak ten Matlak powiedział, bo nie ma dowodów na to, że było inaczej. Jprd. Weźcie w tej Agorze zacznijcie zatrudniać myślących, bo to dramat jakiś jest.

 • coswampowiemlubnapiszeraczej

  Oceniono 4 razy 4

  I nastepnym razem niech odholuja dziada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX