"Zakaz wstępu Żydom". Światowy Kongres Żydów reaguje na baner na bramie domu Piotra Rybaka

Międzynarodowa organizacja Światowy Kongres Żydów zabrała głos ws. antysemickiego baneru, który zawisnął na płocie domu Piotra Rybaka w Cesarzowicach. Kongres jest "zaniepokojony faktem, że nie doszło do interwencji polskiego rządu".

„Dom Polski. Zakaz wstępu żydom, komuchom oraz wszystkim złodziejom i zdrajcom Polski" - baner z takim hasłem pojawił się na bramie jednego z hosteli w Cesarzowicach pod Wrocławiem. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Jak podawał portal Natemat.pl, hostel jest prowadzony przez Piotra Rybaka. Dwa lata temu mężczyzna w czasie demonstracji na wrocławskim rynku spalił kukłę Żyda. Najpierw sąd skazał go na trzy miesiące więzienia, ale później zostało mu to zamienione na dozór elektroniczny, przez co Piotr Rybak mógł odbywać karę w domu. W listopadzie mężczyzna trafił jednak za kratki.

Na początku listopada Piotr Rybak obraził Pierwszą Damę, Agatę Dudę. Na filmie opublikowanym na Twitterze tak mówił o prezydencie Andrzeju Dudzie i jego żonie:
– Prezydent jest proukraiński, jego rodzice też, jego żona jest żydówą…Dzisiaj takie żydostwo zajęło moją ojczyznę i mówi, co robić.

Światowy Kongres Żydów: Polski rząd nie interweniował

Jak podaje Wirtualna Polska, transparent został już zabezpieczony przez policję na polecenie prokuratury. Sprawa zdążyła się jednak już odbić szerokim echem na świecie - teraz głos zabrał Światowy Kongres Żydów z siedzibą w Nowym Jorku.

"Światowy Kongres Żydów jest głęboko zaniepokojony faktem, że polski rząd nie interweniował, aby usunąć rażąco antysemicki transparent i ścigać osoby odpowiedzialne za jego umieszczenie" - czytamy w komunikacie organizacji.

Jak komentuje szef Światowego Kongresu Żydów Robert Singer, transparent "przywołuje wspomnienia getta ławkowego i innych mrożących krew w żyłach manifestacji antysemityzmu w Polsce w późnych latach 30".

Więcej o: