Polacy źle śpiewają hymn. Jest apel do prezydenta w sprawie Mazurka Dąbrowskiego

Biblioteka Polskiej Piosenki z Krakowa apeluje do prezydenta o ustawową zmianę tonacji hymnu państwowego. Bo ta, która jest przerasta Polaków.

O ustawową zmianę tonacji hymnu państwowego zaapelowali w liście do prezydenta Andrzeja Dudy, przedstawiciele Biblioteki Polskiej Piosenki z Krakowa. Zamiast F-dur miałaby być tonacja C-dur.

Organizatorzy popularnych Lekcji Śpiewania Piosenek Patriotycznych zwracają uwagę, że tonacja F-dur jest za trudna dla większości Polaków, przez co nie są w stanie wykonać hymnu zgodnie z zapisami ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej oraz pieczęciach państwowych. Przepisy pochodzą z 1980 roku. "Większość ludzi posługuje się nieszkolonym głosem i nie jest w stanie wykonać należycie hymnu w narzuconej przez ustawę tonacji, czyli F-dur, dlatego sugerujemy dopisanie do przepisów tonacji C-dur” - mówi Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.

Pomysł zmiany ustawy pojawił się w czasie ostatniej Lekcji Śpiewania Piosenek Patriotycznych, w Święto Niepodległości. "Tonacje podczas wspólnego śpiewania na Rynku Głównym dostosowujemy zawsze do możliwości tysięcy uczestników tłumu. Tonacja F-dur, powoduje, że skala jest za wysoka dla ludzi nie będących profesjonalnymi śpiewakami” - dodawał Waldemar Domański.
W tym roku mija 90. rocznica ustanowienia "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem Polski.

Więcej o: