Amnesty International publikuje miażdżący raport o 11 listopada. "Brak reakcji policji"

Amnesty International opublikowała raport z obserwacji zgromadzeń 11 listopada w Warszawie. Porównała Marsz Niepodległości i zgromadzenie zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską. Raport "wskazuje na dużą dysproporcję w zabezpieczeniu zgromadzeń".

Zdaniem Amnesty International, zgromadzenie Koalicji Antyfaszystowskiej zabezpieczało znacznie więcej policjantów niż Marsz Niepodległości. „Taki stan rzeczy uniemożliwiał odpowiednią czyli skuteczną i niezwłoczną reakcję na niebezpieczne sytuacje, które miały miejsce na Marszu Niepodległości” - czytamy w raporcie AI.

Amnesty International podaje, że w zgromadzeniu Koalicji Antyfaszystowskiej brało udział ok. 2 tys. osób. Liczebności drugiego nie potrafi oszacować. Zrobiła to policja, która podała, że w tegorocznym Marszu Niepodległości brało udział ok. 75 tys. osób.

"Wyposażeni w pałki szturmowe i broń długą"

Amnesty International twierdzi, że zgromadzenie Koalicji Antyfaszystowskiej zabezpieczało kilkuset policjantów. W raporcie czytamy:

Funkcjonariusze policji ubrani w mundury bojowe, bez znaków identyfikacji indywidualnej. Wyposażeni byli w kaski, pałki szturmowe, ochraniacze na nogi, kamizelki ochronne, broń długą, pojemniki z gazem (część funkcjonariuszy miała butle w formie plecaka na plecach, część  - butle ok. 1,5l z syfonem przy pasku, wszyscy mieli małe butle przy pasku) oraz tarcze (zwłaszcza funkcjonariusze stojący  w kordonach), nożyce do metalu. Około 20 policjantów na czole marszu miało broń gładkolufową. Wielu z funkcjonariuszy miało zasłonięte twarze

Antyfaszystów zgromadzonych na placu Politechniki otaczał kordon policji, zaś wszystkie prowadzące do placu ulice były zablokowane policyjnymi samochodami. „Na przedzie marszu zaobserwowano ok. 100 funkcjonariuszy. W odległości 50 metrów (…) ustawionych było kolejnych 20. W przedniej części marszu zaobserwowano 30 (…) Na całej trasie marszu ustawieni byli policjanci” - czytamy. Kolejne, kilkudziesięcioosobowe kordony ustawione były przy ulicach Kruczej, Książęcej, Nowy Świat, Prusa i za barierkami przed Sejmem.

"Nie zaobserwowano funkcjonariuszy"

Zabezpieczenie Marszu Niepodległości było znacznie skromniejsze, twierdzi Amnesty International. „W trakcie zgromadzenie nie zaobserwowano funkcjonariuszy policji zabezpieczających zgromadzenie, poza trzema policjantami kierującymi ruchem (na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i ul. E. Plater i przy ul. Kruczej)” - podaje AI. Poinformowano, że obserwatorzy organizacji zauważyli jeden radiowóz, który zamykał zgromadzenie oraz dwa kolejne stojące pod PKiN. Marsz zabezpieczała za to „liczna Straż Marszu Niepodległości”, która zdaniem autorów raportu, kilka razy interweniowała uspokajając agresywnych uczestników.

Według policji w zabezpieczaniu imprez patriotycznych na terenie całego kraju brało udział 13 tys. funkcjonariuszy, w tym 6,1 tys. w Warszawie. Nie sprecyzowano, o które demonstracje chodzi.

„Walka klas, a nie ras” vs. „Polska cała, tylko biała”

Łącznie na Marszu Niepodległości i zgromadzeniu Koalicji Antyfaszystowskiej było 28 obserwatorów organizacji Amnesty International. Na antifie zauważyli słyszano m.in. hasła: „Ani kapitalizm ani nacjonalizm”; „Wolność, równość i pomoc wzajemna”; „Warszawa wolna od faszyzmu”; „Polska samorządowa nie narodowa”; „Tak dla uchodźców, nie dla narodowców”; „Walka klas, a nie ras, ”, „Narodowcy, szmalcownicy, wypierdalać ze stolicy”; „Jedna rasa, ludzka rasa”; „Polska biała tylko zimą”; „Znajdzie się kij na faszystowski ryj”; „Faszyści, burżuje, wasz koniec się szykuje”; „Cała Polska antyfaszystowska”.

Z kolei na Marszu Niepodległości takie: „Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”; „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”, „Bóg, honor, ojczyzna”; „Nie tęczowa, nie laicka, tylko Polska katolicka”; „Serca rosną i je*ać TVN”; „Polska cała, tylko biała”; „Cała Polska krzyczy z nami: wy***rdalać z uchodźcami!”; „Duma, duma, narodowa duma”; „Nasze ulice, nasze kamienice”; „Kto nie skacze ten czerwony”; „Polacy przeciw imigrantom”; „Nie ma Polski bez krzyża”; „A walka trwa i tylko młodzież wszechpolska”; „Precz z islamską emigracją”; „Armia wyklęta, Polska o Was pamięta”; „Zaciśnij pięść, nie pasa”; „Europa, wolność, rewolucja”; „Polska, biało-czerwoni, Polska, biało-czerwoni”; „Je*ać UPA i Banderę, hej, hej, hej”; „Antifa, Antifa, łowcy hifa”; „Biało-czerwone, to barwy niezwyciężone”; „My chcemy Boga”; „Dziadek w ORMO, a ty w KOD-zie, demokracja zawsze w modzie”; „Tu Polska nie Bruksela, tu się zboczeń nie popiera”; „Naszą drogą nacjonalizm!”;„Brońmy Polski przed lewactwem”.

Więcej o: