Trzy dni i trzy materiały "Wiadomości" o słowach Tuska. Tym razem pokazano... "Krzyżaków"

"Wiadomości" kolejny raz poinformowały widzów o wypowiedzi Donalda Tuska na temat rządu PiS. Pomysł był tym razem tak wyborny, że zdecydowano się temat "wałkować" trzeci dzień z rzędu. W materiale Tuska porównano do Krzyżaków.

- Dotychczas to totalna opozycja prosiła zagranicę o interwencję w Polsce. Teraz role się odwróciły. To Tusk i jego sojusznicy w Berlinie i Brukseli próbują zmobilizować krajową opozycję do kolejnej próby zdestabilizowania Polski - rozpoczęła swój materiał Ewa Bugała. W poprzednich dniach wyemitowano materiały Bartłomieja Graczaka i Karola Jałtuszewskiego o tytułach - kolejno - "Antypolska szarża Donalda Tuska" i "Szokujący antypolonizm Donalda Tuska". 

Jedną z opinii wygłosił Michał Karnowski z tygodnika "Sieci", który - co warto zaznaczyć - pojawiał się też w poprzednich dwóch materiałach o Tusku. Jego zdaniem mamy dziś do czynienia z "próbą zewnętrznego rozhuśtania pozycją Polski, sprowokowania jakichś sankcji, kar, ale być może i wycofania się inwestorów, być może krachu waluty, bo państwo, które jest faszystowskie, nie jest godne zaufania także i na giełdach, także na rynkach". Publicysta jest zdania, że "gra psychologiczna" jest podejmowana "ze wszystkimi wrogami Polski". 

Tusk na zlecenie

Coraz silniejsza pozycja Polski, rosnąca gospodarka, historyczny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, walka polskiego rządu o prawdę historyczną i reparacje wojenne to dla niektórych naszych sąsiadów powód do zmartwień. Do tej pory to Niemcy sprawowali rolę hegemona w UE, dlatego tak bardzo odpowiadała im polityka Donalda Tuska, polityka zgodna z linią Berlina

- informowała dalej Bugała. Na potwierdzenie tezy pojawił się komentarz europosła PiS Tomasza Poręby. Według niego Tusk jako premier wykonywał "zlecenia", a w nagrodę dostał posadę w Radzie Europejskiej.

Autorka materiał przypomniała, że Tusk był "wielokrotnie nagradzany przez Niemców", w tym nagrodą "Walthera Rathenaua, znanego z wrogości wobec Polaków". - Dziś Tusk spłaca zobowiązania wobec Niemiec, próbując storpedować niewygodne działania rządu Prawa i Sprawiedliwości - mówiła Bugała.

Były premier jak Krzyżacy

- Ostatnia szarża Donalda Tuska przeciwko Polsce nawet jego zwolennikom przywołuje oczywiste skojarzenia historyczne - podsumowała młoda gwiazda TVP. Na dowód przedstawiła tradycyjnie wpis z Twittera. Jego autor żartował, że "Wiadomości" powinny wykorzystać w materiale fragment filmu "Krzyżacy". 

I tak się też stało. Na koniec zobaczyliśmy więc urywek z wojskami krzyżackimi, szykującymi się do bitwy pod Grunwaldem. 

"Psychiatria", "Kretynizm"

Komentarze pojawiły się tuż po emisji "Wiadomości". "Bugała łączy w DTV 'pronienieckiego' Tuska i ilustruje to filmem 'Krzyżacy'. Myślałem, że kretynizm propagandy Stanu Wojennego nie zostanie pobity. Ale jednak" - napisał Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". 

"Pani Bugała z Wiadomości TVP pewnie zachwycona, jak to wymyśliła, że pokaże Niemców hegemonizujących Polskę jak Krzyżacy. Ale nie była pierwsza. To już wszystko było w PRL-u" - zauważył Bartosz Węglarczyk z Onetu.

"Bugała w 'Wiadomościach' puszcza 'Krzyżaków' w materiale o złym Tusku. #psychiatria #media" - to z kolei Marek Twaróg, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego".

Więcej o: