Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przebadali ponad 400 próbek z placów zabaw, boisk szkolnych i terenów rekreacyjnych z 15 śląskich miast. W ponad połowie z nich wykryli zanieczyszczenia metalami ciężkimi.
Naukowcy stwierdzili przekroczenie norm zawartości ołowiu, kadmu i cynku.
- W wielu miejscach, gdzie bawią się i wypoczywają dzieci, zawartość metali ciężkich, jak ołów, kadm i cynk w podłożu jest wielokrotnie przekroczona - powiedziała podczas konferencji o zanieczyszczeniach powietrza doktor Monika Rusin ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Najbardziej niebezpieczny dla zdrowia dzieci jest ten pierwszy, który niekorzystnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i obniża poziom IQ. Kadm z kolei uszkadza nerki i ma działanie rakotwórcze, a cynk w dużych stężeniach powoduje niedokrwistość i wykazuje silne działanie alergiczne
- Wielokrotnie przekroczenie norm może świadczyć o tym, że przy budowie placów zabaw lub boisk szkolnych użyto materiałów odpadowych z pohutniczych hałd - powiedziała doktor Monika Rusin. Dodała, że dzieci bawiąc się w miejscach pozornie bezpiecznych, wzniecają pył i później wdychają zanieczyszczenia obecne w tym pyle.