9-letni Karol potrzebuje dawcy szpiku. Na całym świecie nie znaleziono genetycznego bliźniaka

9-letni Karol Walczak pilnie potrzebuje dawcy szpiku. Chłopiec walczy z ostrą białaczką szpikową. Jak dotąd nie udało się znaleźć genetycznego bliźniaka, mimo przeszukania światowej bazy liczącej ponad 30 mln dawców.

Fundacja "Na ratunek" informuje, że chłopiec ma niezwykle rzadki HLA (wskaźnik zgodności tkankowej), dlatego tak trudno znaleźć dla niego dawcę. Rodzina Karola apeluje o pomoc i zgłaszanie się do bazy dawców szpiku.

Chłopiec walczy o życie już po raz trzeci. Po urodzeniu udało mu się pokonać sepsę, w wieku sześciu lat pierwszy atak ostrej białaczki limfoblastycznej. Teraz walczy z ostrą białaczką szpikową.

– Szacunki są takie, że musi się zapisać 20 000 osób, by znaleźć dawcę dla potrzebującej osoby. Niestety, w sytuacji Karolka ta liczba może sięgać nawet miliona osób. Gdy zgłaszają się Polacy, nasze szanse niewspółmiernie rosną – tłumaczy mama dziewięciolatka.

– Mam kontakt z dawcami, którzy już oddali szpik. Za każdym razem słyszę, że to była jedna z najważniejszych chwil w ich życiu. Wierzę z całego serca, że wśród państwa jest nasz dawca. I że zechce być naszym Cudotwórcą. Błagam o pomoc! - mówi mama Karola.

Każdy może zostać dawcą szpiku

Pomóc może każdy. Wystarczy zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Informacje na temat procedury można znaleźć na stronie Fundacji DKMS oraz na poniższych filmach.

 

Reportaż o dziewięcioletnim Karolu można obejrzeć w serwisie TVN24.

Więcej informacji o chłopcu na stronie Fundacji "Na ratunek".

Wystarczy kilka minut, żeby uratować komuś życie. Nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że...

Więcej o: