Oddychamy niemal najgorszym powietrzem w całej Europie. Tylko spójrzcie na tę mapę

Sezon grzewczy robi swoje - do wielu polskich miast powrócił smog. Stan powietrza w niektórych regionach naszego kraju jest naprawdę zły. Skalę problemu doskonale widać dopiero na tle całej Europy.

W ciągu kolejnych tygodni mieszkańcy polskich aglomeracji znów muszą liczyć się ze smogiem - podobnie jak kilkanaście miesięcy temu. Wszystko przez szkodliwe pyły, które z powodu braku wiatru skumulowane utrzymują się nad poszczególnymi miastami.

Okazuje się, że aktualna jakość polskiego powietrza pozostawia wiele do życzenia - zwłaszcza na tle reszty kontynentu. Doskonale obrazuje to mapa przygotowana przez unijną Europejską Agencję Środowiska (EEA). Dane ze stacji pomiarowych możecie śledzić na bieżąco pod tym linkiem.

Sprawdź jakość powietrza

Informacje z czwartku nie napawają optymizmem - najgorszą jakość powietrza na całym kontynencie odnotowano w ciągu dnia właśnie w Polsce: przede wszystkim na Śląsku, w Krakowie oraz w Warszawie.

W pozostałych krajach "czerwone punkty" - oznaczające duży stopień zanieczyszczenia powietrza - widoczne są też na Węgrzech, w Czechach i w Hiszpanii, oraz - tylko gdzieniegdzie - w Niemczech, Francji czy w krajach Beneluksu.

Zobacz mapę dla całej Europy >>>

Tu sprawdzisz alert smogowy dla polskich miast >>>

Smog. Alarm w piątek dla stolicy

Nie lepiej będzie w piątek. Warszawski Alarm Smogowy ostrzega, że dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 - szczególnie wzdłuż ruchliwych ulic - może przekroczyć warszawski poziom ostrzegania.

W związku z tymi prognozami lepiej unikać w piątek długotrwałego przebywania na zewnątrz. Warto też - przynajmniej tego jednego dnia - przesiąść się z samochodu do komunikacji miejskiej.

Smog. Co najbardziej szkodzi naszemu zdrowiu?

Drobny pył zawieszony PM10 (ang. particulate matter) jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych, które zawierają substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzopiren, metale ciężkie oraz dioksyny i furany).

Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego dla pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 razy w ciągu roku.

Grupami szczególnie narażonymi na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.