Rada Oświęcimska komentuje "odradzanie się rasizmu". "Znając tragiczną historię Auschwitz..."

"Znając tragiczną historię Auschwitz-Birkenau nie ma wątpliwości, dokąd może to prowadzić" - czytamy w uchwale, przyjętym przez radę.

Rada Oświęcimska przy premierze zebrała się na planowanym posiedzeniu. Jego tematami były liczne kwestie związane z jej działalnością. Podsumowano ostatnie jej lata, mówiono także o planach na przyszłość. W posiedzeniu wziął udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Jednak poza dyskusją o upamiętnianiu Holocaustu, Rada podjęła dwie uchwały, dotyczące bieżących wydarzeń. Pierwsza dotyczy rasizmu i nacjonalizmu.

„Międzynarodowa Rada Oświęcimska z ogromnym niepokojem obserwuje odradzanie się postaw rasistowskich i antysemickich oraz wtargnięcie w przestrzeń publiczną mowy nienawiści i agresywnego nacjonalizmu. Znając tragiczną historię Auschwitz-Birkenau nie ma wątpliwości, dokąd może to prowadzić. Dlatego apelujemy do rządów europejskich o zdecydowane reagowanie i skuteczne przeciwdziałanie.”

W uchwale nie sprecyzowano, o jakie dokładnie przejawy tych postaw chodzi. Apel d "rządów europejskich" sugeruje, że adresatem uchwały nie jest jeden konkretny kraj. Jednak trudno nie zauważyć, że uchwałę podjęto dwa dni po tym, jak na Marszu Niepodległości w Warszawie pojawiły się nacjonalistyczne symbole i rasistowskie hasała. Zwróciło na nie uwagę m.in. ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

"Przekłamywanie i naigrawanie się z cierpień więźnia..."

Druga z uchwał dotyczy już konkretnej sprawy - a konkretnie pamięci (i jej przekłamywania) o Władysławie Bartoszewskim.

„Międzynarodowa Rada Oświęcimska przy Premierze RP pragnie stanowczo zaprotestować przeciwko oszczerczym atakom wymierzonym w dobre imię śp. Władysława Bartoszewskiego, głównego architekta i wieloletniego przewodniczącego naszego gremium. Przekłamywanie i naigrawanie się z cierpień więźnia jest w istocie haniebnym atakiem na pamięć o wszystkich ofiarach niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W kwestiach oświęcimskich każde kłamstwo uderza w powojenny moralny ład świata.”

Teorie spiskowe o wojennej historii Bartoszewskiego nie są niczym nowym, jednak niedawno wypłynęły znowu, gdy zdawał się je wspominać prowadzący "Wiadomości" Michał Adamczyk. Pisał on na Twitterze sugestie, odwołujące się do teorii spiskowych dot. zwolnienia z obozu Auschwitz prof. Władysława Bartoszewskiego. 

Spotkało się to z krytyką środowiska. Wtedy przewodnicząca Rady Oświęcimskiej odniosła się bezpośrednio do sprawy. W specjalnym komunikacie pisała, że  prowadzący "zbrukał pamięć o tragedii polskich więźniów KL Auschwitz".

Rasistowskie hasła, race i zatrzymania. Jak wyglądały obchody Dnia Niepodległości?

Więcej o:
Komentarze (129)
Rada Oświęcimska komentuje "odradzanie się rasizmu". "Znając tragiczną historię Auschwitz..."
Zaloguj się
 • wranek

  Oceniono 30 razy 24

  Może warto uświadomić faszystowską hołotę, że nie tak dawno, bo w latach 90-tych, w Jugosławii, w EUROPIE, miała miejsce w prawdziwa wojna. Z masowymi egzekucjami, z obozami koncentracyjnymi, z dziesiatkami tysiecy zamordowanych i zagłodzonych ofiar. Gdyby nie interwencja USA ( my, Europa, nic nie mozemy), to nie wiadomo,jak by sie to skończyło.
  Czy pani dyrektorka szkoły w Stalowej Woli, ONR i Wszechpolacy, chcą kolejnej wojenki?
  Niech pamietają, że ofiary są po obu stronach.

 • pinkus61

  Oceniono 31 razy 21

  Kiedyś organizatorzy tych marszów i ci którzy na to pozwalają , powiedzą, że o niczym nie wiedzieli i wykonywali tylko polecenia i rozkazy.

 • mer1lin

  Oceniono 25 razy 15

  Wydaje mi się ,że dni Rady Oświęcimskiej ,są już policzone.
  PiS nie zdzierży żadnej krytyki.

 • chi-neng

  Oceniono 22 razy 12

  "Rada Oświęcimska komentuje "odradzanie się rasizmu". "Znając tragiczną historię Auschwitz..."
  -----
  Coz znaczy zdanie i opinia Rady Oswiecimskiej wobec zdaniapierwszego Kulsona Polski, ktory ta Polska obecnie trzesie, zawlaszcza, zagradza, ’zalesia pomnikami sitwy z ktorej sie sam wywodzi, ktora urzadza i zarzadza wg wlasnego, tylko i wylacznie wg wlasnego zdania i upodobania?!

  Dla tego to Kulsona

  • Rasistowskie hasła pojawiające się na bannerach podczas marszu to "margines marginesu".

  • Bardzo prawdopodobna jest prowokacja.

  • Ci którzy chcą Polsce zaszkodzić, wiedzą, w jaki sposób to zrobić!

  Jednego jestem ja pewna; ze nie ma wiekszego i lepszego eksperta niz ten specificzny Kulson = JK, jesli chodzi o to ostanie.
  Czyli o szkodzenie, dzielenie, sianie nienawisci, zakorzenianie jezyka 'pisowskiej milosci', nepotyzmu, korupcji, podpalanie Polski, daznosci do zemsty na bylych wladzach za wlasne i brata porazaki polityczne.

 • sydio

  Oceniono 14 razy 10

  Miałem nadzieję, że MRO będzie odważniejsza i nazwie po imieniu nazistowskie wybryki.

 • egg69

  Oceniono 11 razy 9

  Oni chcą boga. Bóg z nami potem napiszą sobie na koszulkach. Got mit uns. Czy to nam czegoś nie przypomina?

 • swawolny_dyzio

  Oceniono 14 razy 8

  Na zdjęciu hasło o "czystym umyśle" i skrót "sXe" oznaczający Straight Edge, subkulturę wywodzącą się z subkultury punkowej. Naziolom wyraźnie już się miesza w głowach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX