"Skrajna prawica zdominowała Święto Niepodległości". Zagraniczne media o marszu w Warszawie

Marsz Niepodległości został zauważony przed media na świecie - i wg. niektórych "zdominował" polskie święto. Pisano też o największej demonstracji skrajnej prawicy w Europie.

Największym wydarzeniem dzisiejszego dnia był bez wątpienia Marsz Niepodległości. Według obliczeń policji wzięło w nim udział około 60 tysięcy osób. Marsz był stosunkowo bezpieczny, nie doszło do starć z policją. Nie brakowało jednak rasistowskich haseł i neofaszystowskich symboli, takich jak krzyż celtycki.

Marsz - i szczególnie reprezentowane na nim skrajne poglądy - zostały zauważone przed media na świecie. Spory artykuł poświęcił mu brytyjski tabloid "Daily Mail". Gazeta pisała na swoim portalu o "tysiącach zwolenników skrajnej prawicy, którzy wykrzykiwali antyżydowskie hasła" i żądali "białej Europy". 

Na tekst tabloidu odpowiedział polski prawicowy serwis wpolityce.pl. "Żenujące! Brytyjski "Daily Mail" straszy "faszystami" i "supremacjonistami" z Marszu Niepodległości" - pisze portal.

Amerykański Buzz Feed zwraca uwagę, że marsz stał się jedną z największych manifestacji skrajnej prawicy w Europie.

Turecki Daily Sabah opublikował depeszę agencji AP o marszu. W tekście czytamy, że "demonstracja skrajnej prawicy zdominowała obchody Święta Niepodległości". "Uczestnicy marszu wyrażali sympatię dla ksenofobicznych poglądów i białej supremacji" - czytamy.

"Tysiące wzięły udział w paradzie na Dzień Niepodległości, zorganizowanej przez młodzieżowy ruch dążący do 'czystości etnicznej' w Polsce" - pisze prestiżowy "The Wall Street Journal".

Więcej o: