Prezydent Nowego Sącza zablokował pokaz filmu o równości małżeńskiej. Przez patronat świętej

W Nowym Sączu miał odbyć się pokaz filmu "Artykuł Osiemnasty" o równości małżeńskiej. Powodem miała być pęknięta rura w lokalu, jednak niebawem na jaw wyszło, że film zablokował prezydent miasta.

Film i dyskusję o związkach partnerskich i równości małżeńskiej organizowała w Nowym Sączu fundacja Równość.org.pl. Krótko przed pokazem organizacja została poinformowana, że w wynajętej na to wydarzenie Małej Galerii pękła rura. Ot, życie. 

Jednak lokalny portal Sądeczanin.info porozmawiał o sprawie z urzędem miasta. Tomasz Michałowski, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Promocji i Komunikacji Społecznej powiedział: 

Jeżeli ktoś ma ochotę na organizacje takich spotkań, może je robić w innych miejscach. Miasto Nowy Sącz, właśnie przyjęło oficjalnie patronat świętej Małgorzaty, nie wyobrażam sobie, aby w miejskich instytucjach odbywały się tego typu eventy. Prezydent jednoznacznie nie wyraził zgody na organizacje tego spotkania

Organizator spotkania podjął pierwsze kroki w sprawi "nieuzasadnionej odmowy wykonania usługi przez miasto". "Jesteśmy w kontakcie z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. Nie wiemy czy rura pękła - my nie pękniemy na pewno. Pokaz i dyskusją odbędą się jutro w Nowym Sączu" - czytamy na stronie fundacji.

"Artykuł osiemnasty" to film dokumentalny poświęcony staraniom o wprowadzenie równouprawnienia osób LGBT w Polsce. Jest to seria rozmów z osobami reprezentującymi różne dziedziny - media, politologia, socjologia, prawo itd. - aktywistami i aktywistkami, parami jednopłciowymi pragnącymi sformalizować swoje związki oraz wychowującymi dzieci.

Dokument to niezależna produkcja kierowana do dystrybucji telewizyjnej oraz festiwalowej. Do tej pory wzięli w nim udział między innymi: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prof. Jacek Kochanowski, dr Alicja Długołęck, dr hab. Joanna Mizielińska, dr hab. Jakub Urbanik, dr Bożena Keff, dr Agnieszka Graff, Renata Kim, dziennikarka "Newsweeka", Eliza Michalik, publicystka Superstacji, Piotr Pacewicz, publicysta "Gazety Wyborczej", Tomasz Raczek i Jacek Dehnel.

 
Więcej o: