W weekend będzie wiało. Jednak wcale nie będzie to orkan, ani tym bardziej "orkan Marcin"

Po wichurach ostatnich miesięcy słowo "orkan" zyskało na popularności. Być może dlatego prognozowany na weekend niż okrzyknięto "orkanem Marcin" - choć takiego orkanu... wcale nie ma.

Orkanu "Marcin" - który od wczoraj zapowiadało wiele polskich mediów (w tym też Gazeta.pl) - nie ma i nie będzie. Nie znaczy to, że pomylili się synoptycy - w weekend, szczególnie w sobotę, w całym kraju pojawi się silny wiatr. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla wszystkich województw. Jednak wichura wcale będzie orkanem, na co jako pierwsza zwróciła uwagę "Gazeta Wyborcza". 

Weekendowa wichura będzie spowodowana niżem nad Skandynawią. Na podobnej zasadzie powstają cyklony w strefie tropikalnej. W naszym klimacie nie mówimy jednak o cyklonach czy huraganach, lecz orkanach. Tyle, że aby wichura została sklasyfikowana jako orkan (czy huragan), średnia prędkość wiatru musi wynieść powyżej 119 km na godz. Tymczasem w sobotę - wg. ostrzeżeń IMGW - nawet w porywach wiatr nie osiągnie 90 - 100 km na godz. Silnego wiatru należy spodziewać się też w górach. Natomiast średnia prędkość wyniesie najwyżej 45 km na godz. w rejonie wybrzeża, zaś w głębi kraju będzie niższa.

Zatem powinniśmy w sobotę uważać na silny wiatr, jednak nie będzie to wcale orkan - zwracał uwagę serwis meteoprognoza.pl? i meteomodel.pl.

Nie-orkan nie-Marcin

Osobną kwestią jest to, że nawet gdyby wiatr był na tyle silny, by nazwać go orkanem, wcale nie byłby to Marcin. Europa (w przeciwieństwie do USA) nie ma jednej oficjalnej instytucji, która zajmowałaby się nazywaniem orkanów czy huraganów. Zajmuje się tym kilka ośrodków, w tym brytyjskie Biuro Meteorologiczne (Meteorological Office) i berliński Instytut Meteorologii. Nazwy nie są przydzielane z marszu - jedna i druga instytucja dysponuje listami nazw, które są przydzielane do kolejnych sztormów. 

Na liście Met Office widzimy np. huragan Ophelia (który przeszedł na Wyspami Brytyjskimi w październiku), zaś w niemieckiej instytucji widnieje orkan Herwart (w Polsce tłumaczony jako "Grzegorz"), który niedawno nawiedził m.in. Niemcy i Europę. Jednak w kolejnych, w tym jeszcze nieprzydzielonych nazwach, próżno szukać "Marcina".

Można podejrzewać, że nazwa wzięła się od obchodzonych 11 listopada imienin Marcina - jednak nie w taki sposób przydziela się nazwy orkanów (szczególnie, kiedy wcale nie są orkanami).

Więcej o:
Komentarze (47)
"Orkan Marcin"... nie jest ani orkanem, ani Marcinem. Co nie znaczy, że weekend nie będzie wiało
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 12 razy 12

  Nie będzie żadnego orkanu i wszyscy Polacy mogą czuć się beziecznie dlatego, że czuwa nad nami Król Polski Jezus Chrystus i Jego Matka Przenajświętsza Panienka Maryja Zawsze Dziewica a także Największy z Papieży Polaków Święty Jan Paweł Drugi Wielki!!! O nasze bezpieczeństwo w każdej sekundzie dba Panujący Nam Prezes Polski Jego Wysokość Jarosław Kaczyński, Brat Lecha Poległego w Zamachu Smoleńskim wespół z Prezydentem Polski Od Morza Do Morza Jego Jaśnie Wysokością Andrzejem Dudą (Błogosławione Łono, Które Go Wydało i Piersi, Które Ssał) i Ich Lewą Ręką Najwybitniejszą z Premierów Wielkiej Polski Okresu Powojennego Beatą Szydło, Która Ma Syna Księdza!!!

 • antropoid

  Oceniono 21 razy 11

  NAJGORSZY ORKAN to już pustoszy Polskę 2 lata - od urzędów i instytucji, po lasy i stadniny.

 • antropoid

  Oceniono 9 razy 7

  Będzie orkan, czy nie - w piątek na Krakowskim Przedmieściu może być nawet tornado.

 • freeasinfreedom

  Oceniono 7 razy 3

  Nie orkan a sztorm tropikalny. Nie Marcin a Rina. Riny sobie poszukajcie. I zdejmijcie wczorajszego newsa o "orkanie Marcinie", żeby nie robić sobie po raz 10001 obciachu przed co bardziej rozgarniętymi prawakami: wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,22619464,uwaga-w-ten-weekend-czekaja-nas-kolejne-wichury-tym-razem.html

 • ziggybum

  Oceniono 2 razy 2

  To coś jak z PiS - ani to prawe, ani tym bardziej sprawiedliwe...

 • marcin.rudzinski

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli nie w Moskwie tylko w Petersburgu, nie na Placu Czerwonym, tylko na Newskim Prospekcie, nie samochód tylko rower i nie rozdają tylko ukradli...

 • sirmegayoda

  Oceniono 6 razy 2

  sztorm, orkan, huragan, hatakumba, pis

 • ulrich66

  Oceniono 1 raz 1

  wg pisze się bez kropki :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX