"Przesłuchanie", "o. Rydzyk poucza prezydenta". Komentarze po wywiadzie Dudy w TV Trwam

"Tym, którzy sądzili, że Adrian wyszedł z Andrzeja na dobre, polecam to przesłuchanie" - napisał Jarosław Kuźniar po emisji rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy w TV Trwam. Dziennikarze oceniają, że w godzinnym wywiadzie o. Tadeusz Rydzyk "pouczał" prezydenta.

Wywiady telewizyjne mają różną formę, jednak zazwyczaj prowadzący zadają stosunkowo krótkie pytania i wysłuchują odpowiedzi, ewentualnie dopytując rozmówcę. Jednak w niektórych momentach rozmowa o. Tadeusza Rydzyka z prezydentem Andrzejem Dudą sprawiała wrażenie, jakby to redemptorysta - tu w roli dziennikarza - był tym, który ma ważniejsze rzeczy do powiedzenia.

W pewnym momencie o. Rydzyk zdawał się sugerować prezydentowi, że... przygotowywana reforma w nauce może być niekorzystna dla jego uczelni, w szczególności jej finansowania. Niemal wprost dopominał się o pieniądze dla swojej szkoły. W niektórych momentach duchowny wcinał się w słowo i przerywał prezydentowi. 

O. Rydzyk zasugerował w pewnym momencie, że gdyby Duda nie zawetował ustaw o KRS i SN, to nie doszłoby do zablokowania kandydatów na asesorów przez KRS. Prezydent bronił się przez atak mówiąc, że nie doszłoby do tego, gdyby rząd szybciej przygotował reformę sądownictwa. Po tym redemptorysta zaczął bronić rządu. - Za dwa lata nie można wszystkiego zrobić... - mówił o. Rydzyk. 

"O. Rydzyk poucza prezydenta"

Wywiad był dość szeroko komentowany na Twitterze. Niektórym - szczególnie zwolennikom PiS - podobała się rozmowa w TV Trwam. Jednak niektórzy dziennikarze negatywnie oceniali styl rozmowy. 

"Andrzej Duda udziela wywiadu TV Trwam, a 'dziennikarz' o. Rydzyk poucza prezydenta ws. sądownictwa, polityki i swojej szkoły. Prezydent Duda pokornie znosi" - napisał Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej". "To nie jest wywiad ojca Rydzyka z Andrzejem Dudą. To jest wywiadówka, na której Duda tłumaczy się ojcu Rydzykowi" - ocenił szef "Newsweeka" Tomasz Lis.

Bardziej dosadni byli Jarosław Kuźniar i Krzysztof Luft. "Tym, którzy sądzili, że Adrian wyszedł z Andrzeja na dobre polecam to przesłuchanie przez pana Tadeusza" - skomentował ten pierwszy. "Prezydent RP przymilający się i przytakujący toruńskiemu oligarsze w sutannie tłumaczący się przed nim w TV Trwam to jednak przykry widok" - napisał Luft.

Cały wywiad można zobaczyć na kanale Radia Maryja na Youtube.

 
Więcej o: