Doradca Amber Gold przed komisją śledczą. "Po czterech tygodniach rozwiązałem współpracę"

Miałem uporządkować sprawy korporacyjnie spółki, ale rozwiązałem współpracę po czterech tygodniach, gdy dowiedziałem się, że nie zleciła audytorom bilansu przepływów finansowych - zaznał przed komisją śledczą były doradca Amber Gold Paweł Kunachowicz.

Kunachowicz w firmie miał zajmować się wprowadzaniem ładu korporacyjnego. Jego współpraca z Amber Gold trwała cztery tygodnie i zakończyła się na początku sierpnia 2012 roku, tuż przed upadkiem gdańskiej piramidy finansowej.
Paweł Kunachowicz nawiązał współpracę z Amber Gold poprzez swojego znajomego Emila Marata, który był doradcą spółki odpowiedzialnym za public relations. Na początku przesłuchania podkreślił, że wbrew powszechnej opinii nie był członkiem rady nadzorczej Amber Gold, gdyż taki organ nigdy nie powstał. Dodał jednak, że planował jej utworzenie.


Były doradca Amber Gold potwierdził, że znał ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i koordynatora służb specjalnych Jacka Cichockiego z czasów harcerskich. Powiedział, że od 30 lat nie miał z nim kontaktu i nie planował spotkania w sprawie spółki Marcina P.
Paweł Kunachowicz wyjaśnił, że też ze zakończył współpracę z Amber Gold, ponieważ szefostwo zwlekało ze sprawdzeniem finansów spółki przez biegłych. W pewnym momencie zauważył, że nikt nie złożył zlecenia przeprowadzenia audytu, o który zabiegał.

Spółka Amber Gold miała inwestować pieniądze klientów w złoto i inne kruszce, oferując oprocentowanie wyższe od lokat bankowych. W 2011 roku przejęła trzy linie lotnicze i na ich podstawie stworzyła przewoźnika OLT Express. Firma założona przez Marcina P. okazała się jednak piramidą finansową. W sierpniu 2012 roku ogłosiła upadłość. Oszukała niemal 19 tysięcy klientów na kwotę ponad 850 milionów złotych.

Marek Suski Show, czyli jak poseł PiS ubarwia komisję ds. Amber Gold

Więcej o: