Szkolenie z etyki w TVP poprowadzi... Krzysztof Ziemiec. Sam nieraz mijał się z prawdą

Krzysztof Ziemiec, prowadzący główne wydanie "Wiadomości" TVP, będzie szkolił z etyki swoich współpracowników - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Sam prezenter ma jednak na swoim koncie kilka niechlubnych wpadek.

Zapowiadane szkolenia z etyki w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI) to pokłosie niedawnego tekstu portalu tvp.info o protestujących lekarzach rezydentach. Bohaterów artykułu opisano wówczas jako bogaczy jeżdżących po świecie - w rzeczywistości zdjęcia z zagranicy powstały w trakcie misji medycznych.

Autor tekstu - Ziemowit Piast Kossakowski - został zawieszony. Miał również stawić się przed komisją ds. etyki TVP, czego jednak do dzisiaj nie zrobił.

Teraz TAI wspólnie z Akademią Telewizyjną TVP organizują obowiązkowe szkolenia z etyki: dla wszystkich redaktorów, prezenterów i wydawców. Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", jednym z prelegentów ma być Krzysztof Ziemiec.

Prezenter "Wiadomości" sam to potwierdził, odpowiadając na SMS-a od "Wyborczej". Nie chciał jednak wdawać się w szczegóły dotyczące planowanych szkoleń:

To nie ja jestem organizatorem, tylko TAI i Akademia. To ich proszę pytać. Ja tylko powiem to, co wiem

Zobacz też: "Islamistki też zabijają". Nie uwierzycie w te paski TVP Info

Wszystkie przypadki Krzysztofa Ziemca

Przypomnijmy, w lutym ubiegłego roku Krzysztof Ziemiec poinformował w głównym wydaniu "Wiadomości", że materiały dotyczące TW Bolka - znalezione w domu Czesława Kiszczaka - są autentyczne, co miał rzekomo potwierdzić grafolog.

W rzeczywistości żadnej opinii grafologa w tej sprawie nie było. Ziemiec przeprosił wówczas za wprowadzenie w błąd, ale tylko na swoim Facebooku. Nie zrobił tego jednak na antenie, do widzów "Wiadomości" sprostowanie więc nie dotarło.

W sierpniu Ziemiec zapowiedział z kolei informację o "najbardziej obskurnym festiwalu świata" - tak zagraniczne media miały bowiem określić tegoroczną edycję Przystanku Woodstock. "Daily Star" pisał jednak o "filthiest festival" - imprezie brudnej lub też sprośnej. Brytyjski tabloid dołączył do artykułu galerię zdjęć roznegliżowanych uczestników Woodstocku taplających się w błocie, co dzieje się na tego typu imprezach na całym świecie.

To właśnie wtedy Jurek Owsiak zaapelował do prezentera "Wiadomości" w mocnych słowach: "Krzychu, nie wolno kłamać", a dziennikarz Marcin Meller nazwał Ziemca "twarzą obleśnej propagandy".

W styczniu w jednym z wydań "Wiadomości" Ziemiec podał również informację, że sprawcami zamachu w kanadyjskim Quebecu byli muzułmanie, choć kilkadziesiąt minut przed 19:30 było wiadomo, że to nieprawda. Prowadzący "Wiadomości" poprosił wówczas krytyków o... "więcej dystansu".

Zobacz też: "Krzysio Ziemiec jest jedną z moich największych porażek. Zagubił się w tym wszystkim"

Andrzej Duda wywołał aplauz na amerykańskiej uczelni. Uszczęśliwił studentów jednym zdaniem

Więcej o: