Waszczykowski o "antypolskim stanowisku" Ukraińców. Jest odpowiedź i porównanie do Rosji

Witold Waszczykowski zapowiada skorygowanie polskiej polityki wobec Ukrainy, jeśli chodzi o kwestie prawdy historycznej. Ponadto poinformował, że problem z wjazdem do Polski będą miały osoby, które "prezentują skrajnie antypolskie stanowisko".

Zdaniem ministra spraw zagranicznych, Ukraina próbuje wykorzystywać fakt, iż jest dla Polski ważna pod względem bezpieczeństwa, by zepchnąć kwestie historyczne na dalszy plan. Witold Waszczykowski podkreślił, że Polska nigdy nie poświęci prawdy historycznej dla geopolityki. Szef MSZ mówił, że nie można zrównać działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii z Armią Krajową. - Nawet jeśli możemy doszukać się jakiś incydentów, to nigdy po stronie Armii Krajowej nie doszukamy się morderstw na tak wielką skalę, jak te dokonane na Wołyniu. Tu nie ma symetrii, musimy jednoznacznie tę kwestię wskazać - wyjaśnił minister.

Wojna Armii Krajowej z UPA. Jakie straty poniosły obie strony >>>

Skrajnie antypolskie stanowisko

Szef MSZ powiedział, że jeśli Ukraina nie zmieni postępowania w ważnych dla Polski kwestiach, to poniesie konkretne konsekwencje. - Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, uruchamiamy procedury, które uniemożliwią przyjazd do Polski osobom, które prezentują skrajnie antypolskie stanowisko - zapowiedział szef polskiej dyplomacji.

Waszczykowski powiedział, że konsekwencje poniosą także osoby, które na poziomie administracyjnym, ze względów politycznych nie dopuszczają do kontynuowania ekshumacji i renowacji polskich miejsc pamięci. Witold Waszczykowski powiedział, że niedawna wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego na Ukrainie, poświęcona między innymi wznowieniu ekshumacji, została przez władze w Kijowie "źle potraktowana".

"Dużo dobrej woli"

Minister spraw zagranicznych podkreślił, że Warszawa wykazuje dużo dobrej woli wobec Ukrainy. Jak zaznaczył, Ukraina nie ma lepszego orędownika na arenie międzynarodowej, niż Polska, która nie zgadza się na aneksję terytorium ukraińskiego i na łamanie prawa międzynarodowego. - Natomiast w relacjach dwustronnych będziemy rozliczać i tutaj taką symetrię wobec Ukrainy stosować - podkreślił Witold Waszczykowski.

Minister zwrócił przypomniał, że na prośbę Ukrainy zrezygnowano z umieszczania na polskich paszportach emblematu przedstawiającego Cmentarz Łyczakowski. - Gestu odwzajemniającego, aby dopuścić polskich konserwatorów na ten cmentarz nie doczekaliśmy się - dodał.

Przypomnijmy - Cmentarz Orląt Lwowskich i Ostra Brama w Wilnie początkowo trafiły do projektu nowego paszportu. Ich pojawienie się było krytykowane przez władze Litwy i Ukrainy i ostatecznie MSWiA zdecydowało się ze zastąpić je innymi symbolami. 

Witold Waszczykowski powiedział, że w związku z obecną sytuacją, "będzie się zastanawiał, czy rekomendować prezydentowi Andrzejowi Dudzie wizytę w tej chwili na Ukrainie".

Ukraina odpowiada: Polska chce pójść dalej niż Rosja

Szef ukraińskiego IPN-u Wołodymyr Wiatrowycz uważa, że planowane przez szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego ograniczenia, które mają dotknąć między innymi osób odpowiadających za ekshumacje polskich ofiar na Ukrainie, przypominają działania Rosji.

Wiatrowycz zapowiedź Witolda Waszczykowskiego porównał z zakazem
wjazdu do Rosji, który szef ukraińskiego IPN miał otrzymać po otwarciu przez Kijów archiwów KGB. - Wydaje się, że Polska obecnie chce pójść dalej niż Rosja - napisał w oświadczeniu wysłanym do mediów. Jego zdaniem, ewentualne restrykcje uderzą w osoby, które wymagają od strony polskiej respektowania ukraińskiego prawa.

Wiatrowycz zaznaczył, że podczas spotkania z Glińskim strona ukraińska negatywnie odniosła się do prezentowanej propozycji Polski o przeniesieniu dyskusji na poziom komisji międzyrządowej.

Czy Witold Waszczykowski straci swoje stanowisko? Szef MSZ odpowiada gestem

Więcej o:
Komentarze (489)
Waszczykowski o "antypolskim stanowisku" Ukraińców. Jest odpowiedź i porównanie do Rosji
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 78 razy 52

  Ci co mają antypolskie stanowisko - nie wjadą ?
  Czyli jak Kaczyński i Macierewicz kiedyś wyjadą za granicę, to już nie będą mogli wrócić ?

 • lignan

  Oceniono 54 razy 30

  Obudzili sie? A jak kurdupel ze sceny w Kijowie wolał upowcpm sława? Żenada pisiorska....

 • chi-neng

  Oceniono 34 razy 28

  Sypia a sypia pomyslami PRZED REKONSTRUKCJA RZADU :).

  Mysle, ze teraz bedziemy mieli okazje ogladac i slyszec codziennie, az do zapowiedzianej wymiany, 'zawody' / wyscigi konkurujacych ze soba 'kandydatow' do utrzymania / badza otrzymania rzadowego stolka.
  Moze sie wzajemnie 'potopia'? :).

 • eend

  Oceniono 47 razy 25

  Katastrofa! w ciągu kilkunastu miesięcy minister Waszczykowski koszmarnie przytył ok 20 kg !!!Przecież to samobójstwo ze skrajnego niechlujstwa i braku dbałości o własne zdrowie. Człowiek jest krok przed zawałem, nie ma cudów, natury się nie oszuka. Spasł się jak wieprz, wstyd i żenada...czego jednak wymagać od pana Witolda ......

 • pascvale

  Oceniono 53 razy 25

  Najpierw wpuścił 3 miliony, a teraz struga durnia i krzyczy, że więcej nie wpuści. Kogo myśmy wybrali do rządzenia?

 • doni72

  Oceniono 32 razy 18

  Czyli zachod,a konkretnie USA odpuszcza sobie Ukraine.Gdyby bylo inaczej Waszczykowski nie pozwolilby sobie na takie wywody poniewaz wiele srodowisk prezentowalo braterstwo z Bandera nawe podczas tzw.pomaranczowej rewolucji,jak i na majdanie.

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 16 razy 12

  "Zdaniem ministra spraw zagranicznych, Ukraina próbuje wykorzystywać fakt, iż jest dla Polski ważna pod względem bezpieczeństwa"

  Jakiś dobry towar palił. Ukraina jest dla Polski zupełnie nieważna. Co Rosja chciała od Polski, to sobie już wzięła w 1939 (i na dobre w 1945) i zrobiła z tego bufor. My też za bardzo narzekać nie możemy, bo nam to Stalin skompensował Wrocławiem i Szczecinem. Mówiąc prosto i brutalnie, Stalin wyrzucił nas geopolitycznie z Europy Wschodniej, nasze tam interesy bezpośrednio nie ścierają się już z ruskimi, i teraz to Ukrainy zmartwienie czy będzie "samostijna", czy też będzie państwem satelickim. W obu przypadkach połowa jej populacji będzie bardzo niezadowolona, co w dającej się przewidzieć przyszłości będzie dostarczało Ukraińcom i Ruskim rozrywki. Ale to już nie nasze zmartwienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX