Szefowa Rady Oświęcimskiej o Adamczyku: zbrukał pamięć o tragedii polskich więźniów Auschwitz

"Trudno pojąć, dlaczego osoba pracująca w mediach publicznych (...) nierespektuje faktów" - napisała o prowadzącym "Wiadomości" przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. To kolejny ostry komentarz do wypowiedzi Michała Adamczyka o Władysławie Bartoszewskim.

"Prezenter Wiadomości TVP zszedł do poziomu kłamliwego trolla", "niewiarygodna hejterada" - komentowali dziennikarze wypowiedzi prowadzącego "Wiadomości" Michała Adamczyka. Pisał on na Twitterze sugestie, odwołujące się do teorii spiskowych dot. zwolnienia z obozu Auschwitz prof. Władysława Bartoszewskiego. 

Nieprawdziwe informacje starało się prostować samo Muzeum Auschwitz. Jednak przedstawiane fakty i źródła wcale nie przekonały pracownika TVP. Jego słowa o Bartoszewskim oburzył wiele osób, które krytykowały Adamczyka we wpisach na Twitterze. On sam już nie wypowiedział się w mediach społecznościowych o sprawie. 

"Zbrukał pamięć o tragedii polskich więźniów KL Auschwitz"

Tymczasem głos zabrała przewodniczącej Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej prof. Barbara Engelking. Poniżej publikujemy całe oświadczenie prof. Engelking, przesłane mediom za pośrednictwem Muzeum Auschwitz.

Jako przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy Premierze RP pragnę zaprotestować przeciwko obrzydliwemu atakowi na śp. Władysława Bartoszewskiego, którego niedawno dopuścił się pan Michał Adamczyk z TVP. Wyjątkowo haniebne jest szerzenie oszczerstw i kłamstw, zwłaszcza gdy bezpośrednio dotyczą one naznaczonych cierpieniem losów nastoletniego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Trudno pojąć, dlaczego osoba pracująca w mediach publicznych, które teoretycznie zobligowane są pełnić szczególną misję – nie respektuje faktów, potwierdzanych przez ekspertów z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Swoimi niemądrymi wypowiedziami pan Adamczyk de facto zbrukał pamięć o tragedii polskich więźniów KL Auschwitz, lekceważąc cierpienie wszystkich Ofiar tego największego cmentarza w historii naszego narodu.           Prof. BARBARA ENGELKING, przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy Premierze RP

Co na to kodeks etyki?

Wysłaliśmy do TVP pytania o to, jak stacja odnosi się do wypowiedzi Adamczyka i krytyki ze strony Rady Oświęcimskiej, i czekamy na odpowiedź.

Warto przypomnieć, że obowiązujący w TVP Kodeks Etyki mówi także o wypowiedziach pracowników telewizji w mediach społecznościowych: 

Dziennikarz powinien traktować media społecznościowe jako formę publicznej wypowiedzi, mając na uwadze, że także tam reprezentuje Telewizję Polską SA. Dziennikarz nie powinien publikować w Internecie żadnych informacji i opinii, których nie mógłby przedstawić na antenie.
Więcej o: