Medyczna marihuana w Polsce już od dzisiaj. Co musisz o niej wiedzieć i kto ją przepisze

We wtorek weszła w życie ustawa, która umożliwia chorym dostęp do medycznej marihuany. Dzięki nowym przepisom będzie można legalnie kupować leki z konopi w Polsce, jednak może to być mocno utrudnione.

Pomysłodawcą nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii był poseł Piotr "Liroy" Marzec. Na końcowym etapie prac w Sejmie mówił, że wypracowane zmiany są zdrowym kompromisem.

Kto będzie mógł przepisać leki z marihuany?

Każdy lekarz w Polsce będzie mógł przepisywać pacjentom recepty na leki z medycznej marihuany. - Pacjent będzie mógł wykupić w aptece lek w postaci suszu, kropli, czopków czy oleju z kilkudziesięcioprocentową zawartością THC.
Stężenie określi lekarz - powiedziała "Gazecie Wyborczej" Małgorzata Wagner, farmaceutka prowadząca punkt konsultacyjny dla zainteresowanych terapią konopiami. 

Apteki nie będą mogły sprzedawać gotowych leków. Farmaceuci będą
musieli sami przygotować je z produktów konopnych na podstawie recepty. Leki nie będą refundowane.

Przeciętny pacjent potrzebuje miesięcznie ok. 30 g surowca, z którego powstaną leki. Miesięczną dawkę będzie można zrealizować za granicą, w innych krajach UE, w których medyczna marihuana również jest legalna. Lek będzie można przywieźć do kraju.

Kto dostarczy marihuanę?

Według ustawy, hodowla konopi w Polsce nie będzie legalna. Marihuana do wytwarzania leków będzie musiała być sprowadzana z zagranicy. Prawdopodobnie będzie pochodzić z Holandii, informuje RMF24. Ten przepis ma utrudnić korzystanie z marihuany w celach innych niż medyczne.

Aby sprowadzać susz i ekstrakt z konopi, firmy farmaceutyczne będą musiały otrzymać urzędową zgodę. Będzie wydawana na okres 5 lat.

Eksperci szacują, że jeden gram medycznej marihuany potrzebnej do przygotowania leków ma kosztować 50-60 zł. Miesięczna terapia byłaby zatem wydatkiem rzędu 1,5-2 tys. zł.

Dla wszystkich może nie starczyć

Problemy z dostępnością są bardzo prawdopodobne. Przepisy w Holandii ograniczają ilość marihuany, która może być sprzedawana między państwami. "Jeśli kupimy w ciągu roku więcej niż 30 kg surowca, to w kolejnych trzech latach już nie będzie można przekroczyć tej ilości, bo dostawy zostaną wstrzymane" - pisze "Gazeta Wyborcza".

30 kg nie wystarczy dla wszystkich. Zaspokaja to miesięczne zapotrzebowanie zaledwie tysiąca chorych. Tymczasem grupa pacjentów potencjalnie zainteresowanych terapią może liczyć nawet 300 tys. osób.

Jak zwraca uwagę "Gazeta Wyborcza", problemem jest też to, że apteki nie mają zgody na sprzedaż gotowych leków, mają je przygotowywać na podstawie recept sami farmaceuci. Dr Marek Bachański (neurolog, który jako pierwszy lekarz w Polsce stosował leki z konopi u dzieci z lekooporną padaczką) w rozmowie z "Wyborczą" szacuje, że obecnie mamy góra dziesięciu specjalistów z doświadczeniem w terapii marihuaną, którzy będą umieli wystawić taką receptę. Istotna jest ilość substancji, dawkowanie i postać leku.

Ustawa o medycznej marihuanie będzie nowelizowana?

- Ustawa to krok w dobrym kierunku, ale niewykluczone, że będzie ona jeszcze nowelizowana - zapowiedział na końcowym etapie prac w Sejmie poseł Tomasz Latos z PiS. - Będziemy obserwować, jak ta ustawa będzie funkcjonować i już teraz deklaruję, że po trzech miesiącach jej obowiązywania będziemy omawiać jej efekty na posiedzeniu komisji zdrowia. Nie wykluczamy pewnej nowelizacji i poprawy, by zapisy lepiej służyły pacjentom - ogłosił.

Kiedy rodzi się najwięcej dzieci?

Więcej o: