Odstrzał dzików na osiedlu w Jaworznie. "Przerażeni ludzie szukali drogi ucieczki" [WIDEO]

Na jednym z osiedli w Jaworznie w sobotę zostało odstrzelonych siedem dzików. Ekolodzy zapowiadają złożenie zawiadomienia do prokuratury, urząd miasta przekonuje, że zrobiono to ze względów bezpieczeństwa.

Nagranie z odstrzału zwierząt opublikował na profilu na Facebooku pan Marcin, mieszkaniec Jaworzna. "Wokół zdezorientowani przechodnie - i dorośli i dzieci - a to wracający z zakupów, a to przechadzający się z psami, a to bawiący się z rówieśnikami - z przerażeniem szukali drogi ucieczki przed nieznanym zagrożeniem" - napisał pan Marcin.

O zdarzeniu poinformowała również grupa "Ludzie Przeciw Myśliwym". "Myśliwi przekroczyli kolejną granicę! Urządzili sobie polowanie w samym środku osiedla. Nasza organizacja jeszcze dzisiaj przygotuje zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i będzie wnioskowała o zatrzymanie sprawców" - zapowiadają działacze.

Zadzwoniliśmy do służb w Jaworznie, by wyjaśnić sytuację. - To nie było polowanie. Jedna z mieszkanek czuła się zagrożona tym, że dziki przemieszczają się między blokami i poprosiła o interwencję. We współpracy z zarządzaniem kryzysowym udzieliliśmy asysty zewnętrznej firmie, która dokonuje odstrzału takich zwierząt - usłyszeliśmy w Straży Miejskiej w Jaworznie.

Po szczegółowe informacje zostaliśmy odesłani do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jak powiedział nam pracownik jednostki, decyzję o odstrzale dzików podjął prezydent miasta Jaworzna w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim. Łącznie zostało odstrzelonych siedem dzików.

Policja: Miejsce było zabezpieczone

- Zgłoszenie od mieszkanki wpłynęło ok. godz. 9, czynności zakończyły się ok. godz. 12.30. Miejsce zostało odpowiednio zabezpieczone przez pracowników firmy, strażaków i strażników miejskich, nie doszło do żadnych incydentów. Procedura była uruchomiona w trybie alarmowym, nie było czasu na to, by wcześniej informować o tym mieszkańców - mówi portalowi Gazeta.pl nadkom. Tomasz Obarski z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Na odstrzał zwierząt poza obwodami łowieckimi pozwala m.in. art. 45 Prawa łowieckiego. Czytamy w nim m.in., że "w przypadku szczególnego zagrożenia w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej przez zwierzynę, starosta, w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim, może wydać decyzję o odłowie lub odstrzale redukcyjnym zwierzyny".

To nagranie z wypadku pokazuje, dlaczego powinniśmy wozić dziecko w foteliku