Zaskakujące znalezisko na plaży w Jantarze. Morze wyrzuciło na brzeg 3-metrowego miecznika

Na plaży w Jantarze (woj. pomorskie) rybacy natknęli się na niecodzienne znalezisko. Okazało się, że dostrzeżona przez nich blisko 3-metrowa ryba to miecznik, występujący głównie w tropikalnych wodach.

O znalezionym okazie informuje na swojej stronie Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Na miecznika natknęli się jako pierwsi miejscowi rybacy, którzy wezwali na miejsce inspektora rybołóstwa, a ten - Stację Morską oraz Błękitny Patrol WWF Polska.

Zwierzę zidentyfikowano jako miecznika, zwanego też "rybą-mieczem". Ma aż 270 centymetrów długości, z czego 90 centymetrów stanowi jego charakterystyczny "miecz". 

Co ciekawe, ryba ta zamieszkuje na ogół morza i oceany strefy tropikalnej i umiarkowanej. Zdarza się jednak, że mieczniki są spotykane także w Bałtyku, głównie w jego zachodniej części. Rok temu 250-centymetrowy osobnik został znaleziony na plaży w Dźwirzynie.

Z chłodni na wystawę

Miecznik odnaleziony w Jantarze zachował się we względnie dobrym stanie. Zaobserwowano u niego jedynie uszkodzenie lewego oka oraz nieliczne otarcia.

Zwierzę trafiło już do Stacji Morskiej w Helu i zostało umieszczone tymczasowo w chłodni. Fragmenty ryby zostaną teraz wykorzystane do celów naukowych i ekspozycyjnych.

Jednocześnie Stacja Morska apeluje, by informować naukowców o każdym nietypowym znalezisku, na jakie natkniemy się nad Bałtykiem - zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy niewiele osób wybiera się na plaże.

Orzechy arachidowe znajdziesz w prawie każdym produkcie spożywczym. Dlaczego?

Więcej o: