"Nie zabijaj". Kościół ramię w ramię z policjantami apeluje do kierowców. Pierwszy raz

Na polskich drogach rozpoczyna się akcja "Znicz". W tym roku policjantów po raz pierwszy oficjalnie wsparli katoliccy duchowni, którzy wystosowali do kierowców wspólny apel: Nie zabijaj.

Hasło akcji ma zmusić kierowców do myślenia o bezpieczeństwie - tłumaczył ks. Paweł Rytel-Adrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Do kampanii informacyjnej włączyły się również kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

W trakcie tegorocznej akcji "Znicz' każdego dnia będzie pracować 5 tysięcy policjantów. Jak mówi rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka, większość z nich pojawi się na drogach. Przełom października i listopada, to także czas wytężonej pracy funkcjonariuszy w pionu kryminalnego.

Rzecznik KGP podkreślał, że w tym czasie złodzieje liczą na łatwy łup. Ostrzegał przed pozostawianiem wartościowych rzeczy w okolicach nagrobków. Radził też, by zabezpieczać swoje mieszkania i prosić sąsiadów o kontrolę, co się dzieje, kiedy wyjeżdżamy.

Policjanci apelują do kierowców, by sprawdzali swoje samochody przed dłuższą podróżą, jechali wypoczęci i trzeźwi. Funkcjonariusze ostrzegają, że jazda pod wpływem alkoholu będzie surowo karana.

Koniec z policyjną przemocą. Polscy funkcjonariusze będą nosić kamery na mundurach

Więcej o: