Kapral Anna oskarża ŻW o mobbing. Napisała do MON, resort odesłał skargę do jej przełożonych

Miała być molestowana, poniżana i zastraszana. Kapral Anna z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej napisała skargę do MON. Resort odesłał jednak pismo do przełożonych, którzy nie potwierdzili zarzutów kobiety. O sprawie informuje Onet.pl.

Pani Anna trafiła w ub. r. do jednego z pododdziałów w Mazowieckim Oddziale Żandarmerii. Jak informuje Onet.pl, niemal od samego początku dostawała SMS-y z dwuznacznymi propozycjami od nieznanego nadawcy. Sprawę zgłosiła do dowódcy Tomasza S. Mężczyzna miał to zbagatelizować. Niedługo potem on sam miał zacząć nękać kapral Annę - wypytywał kobietę o jej życie prywatne, straszył zwolnieniem, mimo, że miała dobrą opinię wśród innych przełożonych. Podczas jednego ze spotkań Tomasz S. miał złapać kobietę za pierś. Kobieta uderzyła mężczyznę w twarz i odepchnęła. 

Komendant oddziału ŻW zdecydował o przeniesieniu pani Anny do Łasku, choć kobieta tłumaczyła, że wychowuje 15-letnią córkę. Pani Anna w związku ze stresem zaczęła mieć poważne problemy zdrowotne. Argumentując to zwolnieniami lekarskimi komendant obniżył też kobiecie dodatek do pensji z 250 zł do 1,50 zł. Pani Anna zdecydowała się napisać o sytuacji w ŻW do szefa MON Antoniego Macierewicza. List został jednak przekierowany do Żandarmerii Wojskowej, choć zdaniem rozmówców Onetu resort powinien zgłosić od razu sprawę do prokuratury. Komenda Główna ŻW po przeprowadzeniu postępowania stwierdziła, że nie znaleziono dowodów na mobbing i molestowanie pani Anny - czytamy w Onet.pl.

MON: Postępowanie nie potwierdziło zarzutów

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało komunikat dopiero po publikacji tekstu, chociaż autorzy artykułu zwracali się z prośbą o komentarz dużo wcześniej. Dziennikarze chcieli wiedzieć m.in., dlaczego sprawa molestowania w ŻW miała być badana przez samą żandarmerię. 

"Jako Pełnomocnik MON ds. wojskowej służby kobiet nie otrzymałam żadnego zgłoszenia od kapral Żandarmerii Wojskowej, niemniej jednak niezwłocznie podejmę działania mające na celu wyjaśnienie tej sprawy" - zapewniła rzeczniczka MON ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz.

Jak dodała Pęzioł-Wójtowicz, "w żadnym momencie postępowania nie potwierdzono zarzutów podnoszonych przez skarżącą". Zapewniła też, że Ministerstwo Obrony Narodowej "wszystkie sprawy związane ze służbą żołnierzy traktuje z należytą rozwagą i potępia wszelkie działania niezgodne z prawem".

***
25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Kierowco, zwolnij! W ostatnich latach wzrosła liczba wypadków z udziałem pieszych

Więcej o:
Komentarze (109)
Mobbing i molestowanie w Żandarmerii Wojskowej? Historia kapral Anny
Zaloguj się
 • zsm-5

  Oceniono 29 razy 25

  Najważniejsze, żeby oprawca mógł bezpośrednio ocenić swoje dzieło i ewentualnie poprawić poszkodowanej.
  Nemo iudex in causa sua - w antkowej armii nie obowiązuje, bo po co?

 • zrn001

  Oceniono 24 razy 22

  Mobbing, molestowanie, pedofilia i inne takie
  były, są i będą (Gauss się kłania).
  Sposób reakcji na te zjawiska świadczy o poziomie
  rozwoju społeczeństwa.

 • oszrany

  Oceniono 22 razy 12

  Polskie wojsko to zawsze byl syf, fala i gnebienie. Ale za maciora widac ze wraca do PZPR'owskich standardow.

 • fakiba

  Oceniono 11 razy 11

  A Miso był zadowolony jak go "ktoś" molestował

 • belferka131313

  Oceniono 17 razy 11

  mobbing występuje wszędzie , a już tam gdzie przełożonym jest męska szowinista lub babka nienawidząca facetów to norma . Trzeba cierpliwości, żeby odkryć co w trawie piszczy .Nikt tego głośno nie powie bo "szef ma zawsze rację , a jeśli jej nie ma to patrz punkt pierwszy"on zostanie a kontrola pójdzie wszyscy nabiorą wody w usta póki nie dojdzie do prokuratorskich zarzutów

 • robotnik61

  Oceniono 12 razy 10

  Skarga do Macierewicza !! To tak jak by łania poszła do hieny ze skargą na lwa. Macierewicz to pierwszy ped....sta RP.

 • margoked

  Oceniono 13 razy 9

  Mobbing spotykamy w różnych instytucjach- głupotą i okrucieństwem jest badanie zjawiska poprzez przesłanie skargi do przełożonych, którzy byli w nim oskarżeni. Teraz to ta kobieta jest w potrzasku. Współczuję jej i oskarżam władze MONu za współudział w tym procederze.

 • ochujek

  Oceniono 11 razy 9

  W katolickim państwie i wojsku baby głosu nie mają. Zboki rządzą. Klechy mogą bezkarnie ciumkać dzieci. Piotrowicz dba o takich. Wojtyła też takich umiłował; Law, Skorodecki, Wesołowski, Macial....

 • stachkaz47

  Oceniono 16 razy 8

  Kapralu Anno
  -z tej ARMII wyrzuca się zasłużonych GENERAŁÓW bez powodu i pardonu,
  a ty robaczku chcesz SPRAWIEDLIWOŚCI.
  Sprawiedliwości w PRAWIE I SPRAWIEDLIWOŚCI to ty nie znajdziesz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX