"To są praktyki pogańskie, jak kontakty z szatanem". Radny PiS z Jeleniej Góry chciał zakazać Halloween

- Tego typu praktyki narażają nasze dzieci i młodzież na niebezpieczeństwo wielkiej duchowej szkody - przekonywał we wniosku przeciwko Halloween jeleniogórski radny, Józef Rypiński. Do jego przegłosowania zabrakło jednego głosu.

Pomysłodawcą wniosku przeciwko Halloween jest radny wybrany z list Prawa i Sprawiedliwości, Józef Rypiński. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę dyrektorów i nauczycieli jeleniogórskich szkół oraz namówić ich, by przestali obchodzić Halloween.

- To są praktyki pogańskie. Ja, jako człowiek wierzący, powiem wprost: to się ociera o kontakty z szatanem, a tutaj żartów nie ma. - powiedział podczas rozmowy z Muzycznym Radiem.

Wniosek nie przeszedł

Nad wnioskiem głosowano we wtorek, 17 października. Ostatecznie nie wszedł do porządku obrad - zabrakło jednego głosu. „Za” głosowało 11 radnych. Żeby apel mógł być rozesłany do szkół w Jeleniej Górze, potrzebnych było 12 głosów.

"To działanie przeciwko patriotyzmowi"

Radny Rypiński złożenie wniosku tłumaczył tym, że Halloween jest pogańskie, a Polska chrześcijańska. W apelu napisał: - Zwyczaj Halloween, mający podłoże okultystyczne, jest dla większości Polaków zupełnie niezrozumiały, gdyż kłóci się z polską tradycją, kulturą, a także religią chrześcijańską, z którą zdecydowana większość Polaków się identyfikuje - przekonywał. - Tego typu praktyki narażają nasze dzieci i młodzież na niebezpieczeństwo wielkiej duchowej szkody - dodał.

"Polacy i tak nie obchodzą Halloween"

W Muzycznym Radiu mówił, że Polacy i tak nie obchodzą Halloween.

- Wszelkie obrzędy, które towarzyszą temu wydarzeniu, są przez Polaków w większości odrzucane. Z tego względu, że duchowość Polaków oparta jest na korzeniach chrześcijańskich. Dlatego chciałem, żeby rada miejska wyraziła swój pogląd na ten temat, na temat obchodów tego święta, które jest systemowo od kilku lat wprowadzane także do szkół i tymi treściami od samego początku napełnia się dzieci i młodzież. Tym samym jest to działanie przeciwko, można powiedzieć, patriotyzmowi, przeciwko religii - tłumaczył.

Rozczarowany decyzją rady, Józef Rypiński złożył interpelację do prezydenta miasta.


***
25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

"W niedzielę mnie nie ma, bo odmawiam pacierze". Prześwietlamy argumenty za zakazem handlu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 7]

Więcej o: