W ten weekend na niebie deszcz Orionidów. Będą się pojawiać co 2-3 minuty

Orionidy pojawiają się w ten weekend w dużej liczbie na polskim niebie jako deszcz meteorytów. W nocy z 21 na 22 października, czyli z soboty na niedzielę, będzie można zaobserwować nawet do ok. 30 meteorów w godzinę.

Orionidy to rój meteorów, które można zobaczyć na niebie w Polsce między 2 października a 7 listopada. Meteory powiązane są z kometą Halleya. Maksimum ich obecności obserwowane jest zazwyczaj 21 października, czyli stanie się to już w najbliższą sobotę.

Jak podaje czasopismo astronomiczne "Urania - Postępy Astronomiczne", w ciągu jednej nocy będzie można zobaczyć od 25 do nawet 35 Orionidów w trakcie jednej godziny. Prędkość meteorów wynosi 66 kilometrów na sekundę, czyli 237,6 tys. kilometrów na godzinę.

Orionidy 2017. Już w weekend deszcz meteorytów

"Tegoroczne warunki są jednymi z najlepszych do prowadzenia obserwacji meteorów(...), bowiem w dniu maksimum roju przypadającym na 21 października nasz Srebrny Glob będzie już kilka dni po nowiu, nie utrudniając nam w żadnym stopniu prowadzenia obserwacji" - czytamy w czasopiśmie "Urania".

Portal Astronomia24.com przypomina, że w latach ubiegłych miłośnicy astronomii mogli zaobserwować nawet 70 Orionidów w trakcie jednej godziny. Eksperci radzą, by wieczorny seans gwiazd rozpocząć przed godz. 23.30.

Więcej o: