Ryszard Kowalczyk nie żyje. W 1971 roku z bratem wysadzili aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej

Ryszard Kowalczyk zmarł we wtorek 17 października, miał 80 lat. Był znanym opozycjonistą - wraz z bratem Jerzym na znak protestu przeciw działaniom Milicji Obywatelskiej na Wybrzeżu wysadzili aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej.

Bracia wysadzili aulę w nocy z 5 na 6 października 1971 roku. 6 października miała się tam odbyć uroczysta akademia z okazji Dnia Milicjanta, święta Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, w trakcie której miano wręczać nagrody i odznaczenia funkcjonariuszom tłumiącym protesty w Szczecinie w grudniu 1970 roku.

W 1972 roku Sąd Wojewódzki w Opolu skazał Jerzego na karę śmierci, a Ryszardowi wymierzono karę 25 lat pozbawienia wolności. Po tym, jak za Jerzym wstawiło się wielu znanych działaczy opozycji, Rada Państwa zamieniła mu wyrok na 25 lat więzienia.

Obaj bracia zostali zrehabilitowani w 2005 roku.

Więcej o:
Komentarze (216)
Ryszard Kowalczyk nie żyje. W 1971 roku z bratem wysadzili aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej
Zaloguj się
 • shtalman

  Oceniono 40 razy 26

  A kiedy odznaczą Jarka Kaczyńskiego, wybitnego opozycjonistę, który jako zemstę za nieinternowanie zabił 96 ludzi pod Smoleńskiem?

 • 0ya

  Oceniono 25 razy 19

  >> Ryszard Kowalczyk nie żyje. Był znanym opozycjonistą

  Kogo zatrudnia Agora, że jest w stanie napisać takie zdanie? Bez wątpienia Ryszard Kowalczyk wyraził swój sprzeciw, jedni będą go mieć za bohatera inni za mordercę, ale opozycjonistą nie był.

 • bacowa

  Oceniono 52 razy 18

  Próba zabójstwa kilkudziesięciu nieznanych sobie ludzi to bohaterstwo?

  Jak ma to się obecnych zamachów terrorystycznych? (giną przypadkowe osoby w imię jakiś ideologii)

 • tetradrachma

  Oceniono 14 razy 14

  Kukliński, zdrajca czy bohater ? Kowalczykowie, terroryści czy mordercy ? A, Stefan Okrzeja ? A, ten co zamachnął się na Berga, czy brat J. Piłsudskiego z bratem Lenina na cara Aleksandra III to samo ?

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 12

  Bracia Kowalczyk - Żołnierze Wyklęci czasów Gierka. Obaj zrehabilitowani w 2005 roku.

  A ja głęboko wierzyłem, ze Polska po 1989 roku będzie NORMALNYM Państwem. I w wielu sprawach, srogo się zawiodłem.

 • apm1947

  Oceniono 12 razy 10

  Bez przesady. Do tego zamachu o Ryszardzie i jego bracie jako o opozycjonistach nikt w całym Opolu nic nie słyszał. Wysadzili aulę i poszli siedzieć. Tak samo postąpiono by dzisiaj z takimi "opozycjonistami". Jeden był młodym naukowcem, a drugi był zakompleksiałym ślusarzem w laboratorium. Wpadli przez głupotę młodszego, który wygadał się swojej kochance -prostytutce, zresztą agentce SB. Wyszli z kryminału ułaskawieni w czasach późnej komuny i nadal nie działali jako opozycjoniści. Taka jest prawda. Nie róbcie z nich na siłę jakichś tam opozycjonistów i to znanych.Rzeczywiście wzory do naśladowania.

 • sylenth

  Oceniono 24 razy 10

  żegnaj polski bohaterski terrorysto

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX