Prymas ostro o księżach przeciwnych uchodźcom. Krytycy pytają: Chce pustych kościołów?

Musimy się otworzyć na uchodźców - przekonuje w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" abp Wojciech Polak. Słowa prymasa Polski nie zostały jednak dobrze przyjęte przez część prawicowych komentatorów.

W rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" prymas Polski przyznaje, że organizowane co roku w Gnieźnie modlitwy w intencji uchodźców gromadzą coraz mniej wiernych. - Łatwo nam uwierzyć w narrację strachu. Ja staram się mówić wyraźnie, że chrześcijanin nie może zamknąć się przed uchodźcą - mówi abp Polak.

Hierarcha złożył jednocześnie bardzo mocną deklarację wobec duchownych sprzeciwiających się przyjęciu imigrantów:

Jeśli usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza, i że na to wybierają się moi księża, to mówię krótko: każdy, który tam pójdzie, będzie suspendowany

[Suspensa to kara zawieszenia wymierzana w Kościele księżom, polegająca na częściowym lub całościowym ograniczeniu duchownego w pełnionych funkcjach - red.]

- Chrystus cierpi w uchodźcach i musimy się na tych uchodźców otworzyć. Nie chodzi o zwyczajne otwarcie granic bez żadnej kontroli, ale mądrą, systemową pomoc, którą możemy i powinniśmy dać, która nie będzie dla nas żadnym zagrożeniem - podkreśla abp Polak.

"Prymas uprawia politykę"

Nie wszystkim spodobały się słowa prymasa, które padły w wywiadzie. "Groźby suspensy wobec antyuchodźczych kapłanów trudno uznać za dialogiczne, a do tego apolityczne. Prymas Polski uprawia politykę" - stwierdził na Twitterze Tomasz Terlikowski.

Wtóruje mu redaktor naczelny "Super Expressu" Sławomir Jastrzębowski: "Prymas chce pustych kościołów, I będzie je miał... Czyj to ma być Kościół? Samobójców???".

"Mocny, potrzebny i ważny głos prymasa Polski. Oby był usłyszany" - napisał z kolei Michał Szczerba, poseł PO.

***
25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Rezydenci powinni zarabiać lepiej. "Zasuwają jak dzikie świnie za pensję magazyniera" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: