Zamiast Spider-Mana, Jan Paweł II. Szkoły organizują Bale Wszystkich Świętych zamiast Halloween

Jan Paweł II, Matka Boska i święty Franciszek. Za te postaci mają się przebrać dzieci ze szczecińskiej podstawówki nr 7, które zamiast Halloween, będą miały w szkole Bal Wszystkich Świętych.

"Nie przebieramy się za Batmana, Spider-Mana, czy złego ducha. Nie przynosimy różdżek, rogów diabelskich - ideą tego balu jest świetna zabawa i promocja świętości, do której każdy z nas zmierza" - czytamy w zapowiedzi Balu Wszystkich Świętych ze szczecińskiej podstawówki nr 7.

Bal Wszystkich Świętych obok Halloween

Bal Wszystkich Świętych w szczecińskiej podstawówce nr 7 od 4 lat organizują katechetki razem z księżmi.

- Jest przeciwwagą dla Halloween, ale to święto też obchodzimy. Nie ma halloweenowego balu ani przebieranek, ale dzieci wystawiają na korytarzach dynie, wymieniają się cukierkami. Jedno drugiemu nie przeszkadza - tłumaczy nam Teresa Kalina, dyrektorka szkoły. - Nikt z rodziców nie zgłaszał negatywnych uwag pod adresem Balu Wszystkich Świętych. Nikt też nie zgłosił propozycji zorganizowania balu na Halloween - zapewnia dyrektorka.

"Starsi wolą dyskoteki"

Jolanta Marcyniuk, katechetka, która odpowiada za organizację balu: - Wszystkich Świętych to radosne święto, które w Polsce obchodzimy na smutno: zawsze w kościele, zawsze na cmentarzu. A przecież możemy się bawić! To radosny dzień tych, którzy są w niebie i się cieszą. Wszyscy święci balują w niebie – mówi.

Bal w szczecińskiej podstawówce trwa około 2 godzin. Odbywa się po lekcjach i jest dobrowolny - nie trzeba brać w nim udziału. Zazwyczaj przychodzą dzieci z klas 0-4.

- Starsze wolą dyskoteki. Nie lubią przebieranek – wyjaśnia dyrektor Kalina.

Wspólny różaniec, polonez, wybór króla i królowej

Impreza zaczyna się od wspólnego różańca. Następnie dzieci tańczą poloneza do muzyki chrześcijańskiej. - Później lecą różne piosenki, również świeckie. Mamy też konkursy, zabawy, wspólne śpiewanie. Dzielimy się słodyczami, jest też wybór króla i królowej balu. Zwycięzcy dostają berło i koronę - opowiada nam Jolanta Marcyniuk.

- Dzieci najchętniej przebierają się za anioły i Maryje, ale jest też dużo świętych Mikołajów. Uczniowie chętnie przebierają się za Jana Pawła II, świętą Jadwigę czy dzieci z Fatimy – dodaje.

Popularne w całej Polsce

Na podobnych imprezach pod koniec października od lat bawią się dzieciaki z innych szczecińskich szkół, m.in. gimnazjum nr 2 i podstawówki nr 56, a także z wielu innych polskich miejscowości, m.in. w Zbąszyniu, Skierniewicach, Tczewie, Kartuzach, Pakości, Inowrocławiu, Człuchowie czy Iławie. Bale odbywają się nie tylko w szkołach, ale też w parafiach i domach kultury.

"W niedzielę mnie nie ma, bo odmawiam pacierze". Prześwietlamy argumenty za zakazem handlu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 7]

Więcej o:
Komentarze (276)
Bal Wszystkich Świętych alternatywą dla Halloween
Zaloguj się
 • otopolskiepieklo

  Oceniono 47 razy 39

  bo to jest wojna RELIGIJNA

  niestety fundamentalistom katolickim odbija tak samo jak tym muzułmańskim

 • heleonore

  Oceniono 40 razy 32

  Przebieranie się za postaci świętych (w tym Maryję, JP II), tańczenie poloneza do muzyki chrześcijańskiej?? To jest jeszcze bardziej kiczowate i porąbane niż halloween. Czytam o tym i oczom nie wierzę. Czysty surrealizm!

 • sailor20170605

  Oceniono 33 razy 29

  Największą atrakcją będzie rekonstrukcja przesłuchania podejrzanego o herezje przez świętą inkwizycje, a po oczywistym przyznaniu się do winy palenie delikwenta na stosie albo duszenie garotą.

 • state77

  Oceniono 31 razy 25

  A za świętą Jadwigę wydaną za mąż w wieku lat 12 można się przebrać?

 • bene_gesserit

  Oceniono 31 razy 25

  A, czy możńa się przebrać za Św Bartłomieja - na krzyżu i obdartego ze skóry? Jak _wszyscy_ święci, to wszyscy. Dziewczynki też mogłyby się przebrać za ukrzyżowaną Św WIlgefortis - kobietę, której na skutek modlitwy wyrosła broda.

 • matts06

  Oceniono 25 razy 23

  Czy takie przebieranki za wszelkiej maści świętych, np. Wielkiego Polaka Świętego Człowieka Cudownego Wspaniałego itd., itd., Jana Pawła II lub Maryję nie obraża niczyich uczuć religijnych? :) Zakładając jeszcze, że z tego co czytam będą tańczyć do różnych piosenek, to dziwnie to wygląda. Jan Paweł II tańczący z Matką Boską :) Ciekawe jakie piosenki im puszczą, może coś z Rihanny albo Lady Gaga, jak się bawić to się bawić, a na koniec - "w niebie dzisiaj wszyscy, wszyscy święci maaaają BAL".

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 31 razy 21

  Bal Wszystkich Świętych...

  Czy można debilizm jeszcze czymś pobić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX